Ekonomi

Bentonit Fabrikası’nda çalışan 60 kişi işten çıkarılacak

Kırcaali İş Müfettişliği Müdürü Kostadin Stratiev, Bentonit Fabrikası’nda çalışan 60 işçinin işten çıkarılacağını doğruladı. Stratiev, “Bu haziran ayının sonunda olacak, çünkü henüz prosedür tamamlanmış değil” dedi.

kepce-tas-betonBulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) Kırcaali Şubesi’nden de 60 kişinin işten çıkarılması beklendiğini doğruladılar. Buna sebep, çalışma rejiminin sınırlandırılmasıdır. Fabrikada kriz birkaç aydan beri mevcut. 1 Nisan 2013 tarihinde yaklaşık 200 kişi yarı zamanlı işe geçerek, günde 4 saat çalışmaya başladılar.

Beklenen toplu işten çıkarmadan sonra Bentonit Fabrikası’nın işçi personeli tekrar tam zamanlı çalışma rejimine geçecek.

Şirket yönetiminin, işten çıkarılanlara 10-15 brüt maaş miktarında tazminat ödeneceğini söylediği açıklandı.
Bentonit Fabrikası, 8 yıl önce çinko, cam ve başka mineral ürünler gibi benzer üretim yapan bir Yunan kuruluşu tarafından satın alındı. O zaman adı da S&B Industrial Minerals şeklinde değiştirildi.

Kuruluş, 1951 yılından beri asbest, bentonit, perlit ve doğal zeolit gibi endüstriyel minerallerin işlenmesi geleneklerine sahip olarak gelişmeye devam ediyor.

 

Kırcaali Haber

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + five =