Balçık Camiİmamı Ehlin Aronov tarafından oluşturulan kütüphane, başta “Bir kitabı kurtar ” (Spasi kinıga) sosyal ağı grubu üyeleri olmak üzere, birçok kişinin beğenisini, ilgisini toplarken tebriklerini aldı. Nikolay Padalski’nin başlattığı kampanya sayesinde, yerel öneme sahip kütüphaneye yeni başlıklar da dahil ediliyor.

Kitapların yanı sıra bir mineral ve kristal koleksiyonu düzenlendiği sergiyle her turisti, yoldan geçenleri kütüphaneyi ziyaret etmeye davet eden İmam Ehlin Aronov “Okuyun, çünkü okumak bilgiye açılan kapıdır ve bilgi, aslında bizleriz. Seçtiğimizi yaşıyoruz” diyor.

Ehlin Aronov, 2003 yılından beri kitap topluyor, okumak ve yeni bir şeyler öğrenmek isteyenler için ise 2010 yılında kütüphane olarak bir odanın oluşturulmasına başlandı. Ehlin Aronov, basılı ve elektronik kitapların bugün yaklaşık 4000 olduğunu ve hem Müslümanlar, hem de Hıristiyanlar tarafından herkes tarafından ödünç alınabileceğinin de altını çiziyor. Kitaplar sadece dini değil, hem Türkçe, hem de Bulgarca olmak üzere psikoloji, felsefe, astronomi ve diğer bilimsel kitaplar da var. Rumenler, Almanlar, Ruslar başta olmak üzere, turistler kütüphaneye büyük ilgi gösteriyor. Kuran ise burada farklı dillerde mevcut. Kütüphanede Özgürlük Havarisi Vasil Levski’nin ölümünün 149. yılının arifesinde özel bir yer ayrıldıı.

Kampanya konusunda

Daha fazla kişiye ulaşma fırsatı olarak oluşturulan “Bir kitabı kurtar” (Spasi kniga)Facebook grubunda ücretsiz kitaplar, dergi, gramofon plakları, kartlar vs. öneriler yayınlanıyor. Herkes kısıtlama olmaksızın isteği kitabı talep edebiliyor. Ücretli kitaplar da yayınlanmakta, ancak promosyon faaliyetleri kapsamında satılan kitaplar burada yazarlar ve yayıncılar bağış olarak sağlanmaktadır. İsteyen herkes kitap kampanyasına maddi destekte bulunabilir.

Kaynak: BNR Varna Radyosu, Albena İvanova, Çeviri: Şevkiye Çakır

Reklamlar