Kültür-Sanat

‘Altın Karagöz’ Bulgaristan’a Gitti

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 28.’si düzenlenen ‘Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nda 1. olan Bulgaristan, ‘Altın Karagöz’ü kazanırken; Sırbistan 2. Ve Macaristan 3.’lük ödüllerinin sahibi oldu.

uluslararasi-altin-karagoz-halk-danslari-yarismasiBüyükşehir Belediyesi tarafından Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) koordinasyonunda, ’53. Uluslararası Bursa Festivali’ kapsamında gerçekleştirilen ’28. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın finali, renkli görüntülere sahne oldu. Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda yapılan ve coşkulu bir kapanış töreniyle sona eren yarışmada, başarılı performanslarıyla dikkati çeken Bulgaristan ekibi birinciliğe hak kazanarak ‘Altın Karagöz’ ödülünün sahibi oldu.

Bulgaristan ekibine ödülünü Başbakan Yardımcısı Arınç verdi

Bursa’ya 19 farklı ülkeden gelen halk dansları ekiplerini aynı sahnede buluşturan ’28. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’, tüm dünyaya dostluk, barış sevgi ve kardeşlik mesajları gönderdi. Finalde 5’er dakikalık gösterilerini sergileyen gruplardan Bulgaristan ekibi birinci ve Sırbistan ekibi ikinci olurken; üçüncülüğü de Macaristan ekibi kazandı. Birincilik ödülünü, Bulgaristan ekibine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç takdim etti. Yarışmanın birincisi olan Bulgaristan ekibi ‘Altın Karagöz’ ile 5 bin Euro para ödülü, 2. olan Sırbistan ekibi ‘Gümüş Karagöz’ ile 3 bin Euro para ödülü ve Macaristan ekibi de üçüncülük ödülü olan ‘Bronz Karagöz’ ile 2 bin Euro para ödülü almanın sevincini yaşadı. Yarışmada 2. olan Sırbistan ekibine ödülünü Bursa Valisi Münir Karaloğlu, üçüncü olan Macaristan ekibine de ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe verdi.

Gösterilere vatandaşlardan yoğun ilgi

Yarışmada dereceye giren ekiplerle performanslarını sergileyen Endonezya, Karadağ, Moldova, Belçika, Fransa, Bosna Hersek, KKTC, Makedonya, Çin, İspanya, Azerbaycan, Arnavutluk, Şili, İrlanda, Panama ve İtalya ekiplerine katılım belgeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Bursa Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik tarafından takdim edildi. Protokol üyeleri ve vatandaşlar, tüm halk dansları ekiplerinin sahne performanslarını yoğun ilgiyle izledi. Ödül töreninin ardından Bulgaristan ekibi, büyük ilgi gören gösterisini bir kez daha sahneledi. Bursalılar da yarışmanın şampiyonu olan dansçıları ayakta alkışladı.

Yarışmanın final gecesinde sahneye çıkan Büyükşehir Belediyesi Karagöz Halk Dansları Topluluğu ise özel gösterisiyle programa renk kattı. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması Genel Koordinatörü Şinasi Pala’nın koordinasyonunda gerçekleştirilen ve heyecanlı anların yaşandığı finalde, ekiplerin performansları alanlarında uzman jüri üyeleri tarafından değerlendirildi.

 

 

sondakika

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + 7 =