Haberler Siyaset

AB’de sigara kaçakçılığıyla mücadelede örnek bir ülkeyiz

Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (ÀB) ülkelerinde sigara kaçakçılığıyla mücadelede örnek bir ülke olduğunu söyledi.

Kaçak ticarete karşı mücadeleye ilişkin bir toplantıda konuşan Başbakan’ın ifadelerine göre kaçak sigara ticaretinde yüzde 6 oranla şu ana kadarki en düşük seviye kaydedilmesinden başka daha tatmin edici olanı bu eğilimin kalıcı olmasıdır. Borisov, “En sevindirici olan da, bu oranın önceki çeyreğe göre aynı seviye kalmasıdır. Bu nedenle bütçe gelirleri de böyledir” diye kaydetti.

Borisov, Brüksel’de AB bütçe tasarısı görüşmeleri sırasında kaçakçılık ile mücadelenin sonuçlarının pek çok Avrupa ülkesinde neden iyi olmadığını soracağını sözlerine ekledi.

Başbakan’ın ifadelerine göre kaçakçılıktan dolayı toplanamayan AB bütçesi gelirleri yaklaşık 100-200 milyar avrodur. Bu paranın doğrudan bütçeye değil, bir yere giden “kara para” olduğunu da ekledi.

Borisov, İngiltere’de kaçakçılık oranının yüzde 35, Fransa’da yüzde 23,7 olduğuna dair bir örnek verdi.

Başbakan, Bulgaristan’da kaçak sigara oranının sadece yüzde 6 seviyede olmasına rağmen ülkenin yolsuzlukla etkin bir şekilde savaşıp savaşmadığının sorgulanmasından dolayı öfkesini dile getirdi. Borisov, “Mücadele var-işte bakın” dedi.

Ocak ayında yalnızca yakıtlardan elde edilen bütçe gelirlerinin yüzde 12 arttığını kaydeden Borisov, yakıtlar, etler, alkollü içecekler, şeker ürünleri için de aynı düzenlemenin geçerli olduğunu söyledi. Başbakan, kaçakçılıkla mücadelede kesinlikle tüm devlet gücünün kullanıldığını belirtti.

İçişleri Bakanı (MVR) Valentin Radev, 2017’de 50 milyondan fazla sigaranın ele geçirildiğini ve ele geçirilen kıyılmış tütünün ise 40 milyon tonun üzerinde olduğunu söyledi.

Radev, yalnızca MVR yetkilileri tarafından 13 milyon sigara ve 32 ton kıyılmış tütün ele geçirildiğini kaydetti. 2016’ya kıyasla ele geçirilen tütün miktarının yaklaşık yüzde 20, sigaranın ise yüzde 65 azaldığını belirtti.

Bakan, bu şekilde devlet bütçesinin 16 milyondan fazla leva zarar görmesinin önlendiğini sözlerine ekledi.

 

Kırcaali Haber

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − 11 =