AB, kohezyon bütçesini azaltırken Bulgaristan’ın sübvansiyonlarını artırıyor

Avrupa Komisyonu, 2021-2027 AB bütçesi önerisinde bulundu. İngiltere’nin AB’den ayrılmasından sonra, Avrupa parasının azalacağı ve kesintiler olacağı gözlemlenirken, en fazla kesintinin yapısal fonlarda ve tarımda olması öngörülüyor. Ancak, bu, Brüksel’in mevcut bütçeden daha fazla para sağladığı birkaç ülke arasında bulunan Bulgaristan için geçerli değil. Burada kohezyon politikası ve ortak tarım politikası söz konusu. Her iki programda paralar azaltılırken, kohezyon politikasının 2021-2027 bütçesi şimdikine kıyasla %7 azalarak, 373 milyar Avro olacak. Çiftçi sübvansiyonlarındaki azalma ise daha düşük – yaklaşık% 1 oranında.

Böylece Bulgaristan’a ayrılan Avrupa parası yüzde 8 artarak, 8,3 milyar Avro’dan 8.9 milyar Avro’ya çıkacak. Romanya, Yunanistan, Kıbrıs, İspanya, İtalya’ya verilen paralar da artmaktadır. Yapısal fonların yeni kurallarından en çok etkilenenler Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Estonya ve Malta’dır. Bir sonraki programlama döneminde şu anda kohezyon fonları için sahip olduklarının dörtte bir az alacaklar.

Daha fazla paranın daha iyi olduğu kuralı Bulgaristan’a verilen AB sübvansiyonları için geçerli midir? Bu konudaki görüşler çelişkili. Bir taraftan bu paralar olmasaydı altyapı projelerinin çoğu gerçekleşemezdi. Örneğin otoyollar ve bir çok yerleşim yerinin bayındırlık planlarının gerçekleşmesi gibi. AB fonlarının payı, söz konusu kamu projelerinin değerinin% 60’ını aşıyor. Gerisi yerel eş finansmana ait. Burada eş finansmandan söz ederken AB’nin yeni politikasına göre ayrı ayrı ülkelerin hükümetlerinin ortak projelere daha büyük katılımının öngörüldüğünü de ekleyelim. Bu, Avrupalı sübvansiyonlara eklemek üzere Bulgaristan devlet bütçesinin daha fazla para bulması gerektiği anlamına geliyor. En yoksul AB ülkesinin ödev, hiç de kolay olmayacak. Burada Avrupa sübvansiyonlarının nominal artışına rağmen, Bulgaristan’da kişi başına düşen payın en düşük olduğu bir gerçektir. Her bir vatandaşımıza AB’nin yeni bütçesinden 1248 Avro düşüyor, Hırvatistan’da kişi başına düşen pay ise 2100 Avro’dan fazla.

AB’nin yeni bütçesinde Bulgaristan’ı etkileyen bir başka önemli nokta daha var. Defalarca söylendiği gibi, Sofya bu ayın sonunda, Avro bölgesi için bir “bekleme odası” olarak adlandırılan ERM2 değişim mekanizmasına katılma teklifini sunmayı planlıyor. Brüksel’de, Avro için aday ülkelerin tamamının, üyelik kriterlerini başarılı bir şekilde karşılama çabalarına yardımcı olmaları gerektiğine inanıyorlar. Bu amaçla, yedi yıl içinde toplam 25 milyar Avro öngörülüyor ve Avro bölgesine girmek istediklerini Brüksel’e bildiren ülkelere bu paralara erişim sağlanacaktır. Avrupa sübvansiyonları her ne kadar büyük olsa da, her derde deva değildir. Ancak, hem disiplinli çalışmak, hem de yolsuzlukla mücadele etmek açısından çok önemlidir. Burada Avrupa parasıyla, insanlar için çok hayırlı birçok şey yapıldığını söylemeliyiz.

Çeviri: Müjgan Baharova

Share
Reklamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir