Haberler Siyaset

Yeni Parlamento’da milletvekili sandalye dağılımı açıklandı

Merkez Seçim Komisyonu gece yarısına kadar süren toplantıda yeni Halk Meclisine girecek altı parti arasında milletvekili dağılımını tamamladı.

240 sandalyeli mecliste GERB 75 milletvekili, “İma takav narod”/Böyle bir halk var/- 51, BSP- 43, Hak ve Özgürlükler Hareketi /DPS/- 30, Demokratik Bulgaristan- 27 ve “İzpravi se! Mutri van!” /Doğrul! Mafya dışarı/ partisi 14 milletvekili ile temsil edilecek.

Nihai sonuçlara gore, listelerde oy hakkı olan toplam 6 789 605 seçmenden 3 334 283 kişi oy kullandı. 86 527 pusulanın geçersiz olduğu açıklanırken, 47 749 seçmen “Kimseyi desteklemiyorum” şıkkını işaretledi.  Seçmenlerin %43’ü tercihli oy kullandı ve bu tercihler listelerde 157 aday sıralamasında değişikliğe yol açtı.

Merkez Seçim Komisyonu özel talep doğrulutusunda milletvekili seçilen DPS’den altı kişiyi, GERB/SDS’den ise Boyko Borisov dahil seçilen iki milletvekiliyi listelerden çıkardı.

Komisyon Başkanı Aleksandar Andreev: “Salgın durumuna rağmen, yasalara uygun, adil ve belirlenen sürede seçimler gerçekleştirmeyi başardık” dedi. 


BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 − four =