Yaşam

Yabani kerkenez kuşları yeniden Bulgaristan’a yerleşti

‘Yeşil Balkanlar’ Yabani Hayvan Kurtarma Merkezi ekibi, ufak kerkenezlerin (Falco naumanni)  ülkemiz için zor bir dönemde döndüklerini bildirdi.

Bulgaristan’da ilan edilen olağanüstü hal talimatlarına sıkı biçimde uyan doğaseverler, 50 yıldan fazla bir zamandır bu kuşların ilk kolonisinin habitatına dönüşen Sakar dağının Levka köyünde nadir görülen bu kuşlara bakım gösteriyor.  

Kurtarma Merkezi çalışanları şöyle diyor:’Erkek kerkenezlerin ufak kerkenez kurtarma modülü bölgesine yerleştirdiğimiz kuluçkaya yatma yuvalarını büyük  bir titizlikle nasıl yokladıklarını gözetlemek çok hoştur.

Bazıları,gelecek aileleri için hangi yuvayı seçeceklerinde ikircimlik gösterirken, diğer bazıları seçimini artık yapmış olup beğendikleri dişi onu ziyarete davet ediyor. Son gözetim esnasında 20’yi aşkın dönen ufak kerkenezin sayımı yapılmıştır. Artık iki-üç ufak kerkenez çifti oluşmuş bulunuyor.’

Ufak bir doğan türü olan küçük kerkeneze Bulgaristan’da nadir rastlanıyor ve bu kuş türü Biyolojik çeşitlilik Yasası gereğince koruma altındadır. Ağırlığı 140-210 gram arasında değişen, 32 cm.boyunda olan bu güzel kuşların kısa, dibinde kıvrık bir gagası var. Açıldığında 73 cm’ye kadar uzunluğa varan sivri kanatları ve uzun kuyruklarının sonunda siyah bir bant bulunmaktadır.


Ufak kerkenez ot ve çalılıklar bulunan açık alanlara tercih gösterir. Dişi ağaç kovuklarına ya da kaya oluklarına 4 – 6 yumurta bırakmaktadır ve tek başına kuluçkaya yatar.Kuluçka dönemi bir ay kadar devam eder. Bulgaristan üzerinden geçen bu kuş türü, son 20 yılda genellikle Karadeniz bölgesine olmak üzere bilinmeyen bir sayıda göç eder. ‘Yeşil Balkanlar’ Derneği yıllardır küçük kerkenezin Bulgaristan’a dönüşünü sağlayacak bir proje üzerinde çalışmalar yürütüyor.

Editör: E. Karkalanova / Çeviri: Neli Dimitrova / BNR​

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 − 5 =