Kültür-Sanat

Uluslararası Edirne Film Festivali’ 1-7 Ekim’de

Edirne Valiliği’nin katkılarıyla Özrumeli A.Ş. tarafından bu yıl birincisi yapılması planlanan ‘Uluslararası Film Festivali’, 1-7 Ekim 2015 tarihlerinde perdelerini açmaya hazırlanıyor.Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Türk sinemasının yanı sıra Balkan ülkelerinin seçkin örneklerinin beyaz perdeye taşınacağı festivalde, dünya çapında tanınmış 2 oyuncunun yanı sıra, Türkiye‘den de ünlü oyuncu ve yönetmenlerin yer alacağının müjdesini verdi.

Edirne Valiliği toplantı salonunda gerçekleştirilen ve festival komitesinin de katıldığı toplantıyla 1-7 Ekim tarihlerinde Edirne‘de bu yıl ilk kez düzenlenecek olan ‘UluslararasıEdirne Film Festivali’ tanıtıldı. Toplantıda, festival kapsamında dünyanın dört bir yanından ve Türkiye‘den yönetmenler, oyuncular, senaristler, eleştirmenler, basın mensupları ve sinema emekçilerinden oluşan yaklaşık 100 konuğun davet edildiği belirtilirken, 7 Balkan ülkesinin de 100’ün üzerinde filmle festivale katılması bekleniyor.

Festivalde, Türkiye ve Balkan ülkeleri sinemalarının seçkin örneklerinin yanı sıra dünya sinemasından da yeni filmler gösterilecek. Öte yandan Dünya ve Türkiye sinemasından yüze yakın filme ev sahipliği yapacak festivalde uluslararası ve ulusal yarışmalar kapsamında 30 film jüri karşısına çıkacak ve başarılı olanlar Günebakan Ödülü’yle ödüllendirilecek.

EDİRNE BEYAZ PERDEYLE DÜNYAYA AÇILACAK”

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, festivalin 5 aylık bir çalışmanın sonucu ortaya çıktığını belirterek, “Bugüne kadar Edirne denince hep Selimiye, Kırkpınar ve başka şeyler insanın aklına geliyordu. Edirne‘nin tanıtımı sadece 4-5 şeye bağlıydı. Uluslararası anlamda bizi tanıtan 3-4 nesneden başka bir durum yoktu. Biz de tanıtıma yeni bir anlayış katalım dedik. Bu tanıtıma sanatı da ekleyelim dedik. Bu konuda ilk adımımızı atıyoruz. Düzenlenecek olan bu festival hepimizin. Sadece biz kamu kurumlarının değil, halkın ve basının da malıdır. Bu işi hep beraber yürütmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

“7 ÜLKEDEN SİNEMA TEMSİLCİLERİ EDİRNE‘DE BULUŞACAK”

1-7 Ekim 2015 tarihlerinde Edirne‘de gerçekleştirilmesi planlanan festivale, Balkan ülkelerinden de katılımların sağlanacağını dile getiren Vali Şahin, “Festival komitesine yer ve imkan sağladık. Yarından itibaren araç da sağlayacağız ve tanıtıma biraz daha katkıda bulunacağız. Edirne zaten bir cazibe merkezi, bunun daha yükselmesi için film festivali dolayısıyla çalışmalar yapılacak. Festival başlamadan önce katılacak 7 ülkeye gidip arkadaşlarımız kendilerini, Edirne‘yi ve festivali tanıtacaklar. Oralarda stantlar açacaklar. Bu da bir nevi Edirne‘nin tanıtımıdır. Arkadaşlarımız bu ülkelerde 1 ile 3 gün arası kalıp film festivaliyle ilgili tanıtımları yapacaklar” dedi.

Vali Şahin, festival kapsamında gerçekleştirilecek Uluslararası Uzun Film, Ulusal Uzun Film ve Ulusal Kısa Film Yarışmalarının başvurularının sona erdiğini hatırlatarak, “Ulusal Uzun Film Yarışması’na 30’u aşkın film başvururken, kısa film yarışmasına 162 film başvurdu. Uluslararası uzun film yarışmasına, Hırvatistan, Polonya, İran, Arnavutluk,Makedonya, Bulgaristan, Slovakya, Sırbistan, Romanya, Kosova ve Çek Cumhuriyeti gibi 50’ye yakın ülkeden 100’ü aşkın film başvurdu. Ön jüriler tarafından değerlendirilecek olan tüm filmlerden yarışma programına girmeye hak kazananlar festival öncesiİstanbul‘da düzenlenecek basın toplantısında ilan edilecek” şeklinde konuştu.

Uluslararası Edirne Film Festivali’nde ayrıca Onur Ödüllerinin usta oyuncu Murat Soydanve Yeşilçam afişleriyle bilinen Mimeray’ın kurucusu ve tasarımcısı usta Erol Ağakay’a verileceği bildirildi.

MURAT SOYDAN KİMDİR?

Sinema hayatına 1966 yılında “Perde Dergisi”nin yarışmasında girdiği dereceyle başlayan usta oyuncu Murat Soydan aynı yıl, Cüneyt Arkın, Fatma Girik ve Suzan Avcı‘yla birlikte rol aldığı Nejat Saydam’ın “Kolsuz Kahraman” filminde ilk kez beyaz perdede seyirci karşısına çıktı. 1970’li yılların ‘Jön’ oyuncularından olan Murat Soydan, birçok filmdeTürkan Şoray ve Hülya Koçyiğit‘le başrol paylaştı. Meslek hayatı boyunca 200’ü aşkın filmde yer alan usta oyuncu 9. Altın Portakal Film Festivali’nde “Zulüm” filmindeki rolüyle “En iyi Erkek Oyuncu Ödülü”nün sahibi oldu.

EROL AĞAKAY KİMDİR?

Yeşilçam’ın en büyük stüdyolarından biri olan Sineray ve film afişlerinin tasarım ve baskısını yapan Mimeray’ın kurucusu olan Erol Ağakay, bin 500’e yakın filmin afiş grafik tasarımını ve 4 bine yakın filmin afiş baskısını gerekleştirdi. Meslek hayatı boyunca gerçekleştirdiği çalışmalarla 1984 yılında Amerika‘da düzenlenen afiş yarışmasında “Andy Award Of Merit” ve 1988 yılında Grafikler Meslek Kuruluşu’nun “En iyi Billboard Basım” ödüllerine layık görüldü.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + seven =