Resmi olmayan kaynakların BNR’ye verdiği bilgiye göre Türkiye’de seçimlere katılım oranının önceki seçimlere göre yüzde 10 ile 15 arasında değişen oranda düşük olması bekleniyor.

BNR muhabiri Maria Petrova’nın aktardığı gibi gerek İstanbul’da gerekse de bundan önce sandık başına giden vatandaş sayısının büyük olduğu diğer büyük şehirlerde de katılım oranında ciddi düşüşün izlenmesi, diğer yerlerde oy veren sayısında önemli değişiklik olmasa da genel katılım oranının azalmasına yol açıyor.

BNR “Horizont” programı kaynaklarına göre bu düşüşe göçmen topluluğu içinde meydana gelen değişiklik olduğu gibi seçim organizasyonu sürecini desteklemekle birlikte farklı gelişme öncelikleri bulunan yeni kuruluşların meydana çıkması da yol açmaktadır.

İstanbul’da oy verenlerin sayısı şimdilik 8 bin olurken önceki seçimlerde 9 500 kişi oldu. Türkiye genelinde oy verenlerin sayısının 30 ile 35 bin kişi arasında olacağı tahmin ediliyor.

Bursa bölgesinde, İstanbul bölgesinde olduğu gibi saat 18.00 itibari ile yaklaşık 12 000 kişi oy kullandı. Seçim günü sonunda her iki ilçedeki 99 seçim sandığında katılımın arttığı bildirildi.Seçimlere katılım oranının düşük olması, oylamanın organizasyonunda Bulgaristan’ın diplomatik temsilciklerine yardım eden göçmen dernekleri temsilcileri için bile beklenmedik bir durumdur.

BNR muhabiri Maria Petrova’nın aktardığı gibi buna yol açan esas sebep olarak ise üç yıl içinde 6. defadır düzenlenen seçimlerin seçmenlere verdiği yorgunluk ve bıkkınlık ileri sürülüyor.

İstanbul, Avcılar’da “Ambarlı” ilkokulunda sandık kurulu başkanı olan Taner Habilovsaat 13.30 itibari ile durumu şöyle özetledi:

167 kişi oy kullandı. Şimdilik bu sayı azdır. Umarım 250-300 kişiyi bulacak

Aynı okulda diğer sandık kurulunun başkanı olan Semra Ahmed İp ise oyunu verenlerin sayısının 200 kadar kişi olduğunu belirtti.

İstanbul’un diğer semtlerinde de durum buna benzer. Resmi olmayan kaynaklardan alınan bilgiye göre Zeytinburnu’nda saat 14.00 itibari ile 107 kişi oy kullandı

BNR

Reklamlar