Kültür-Sanat

Türk sivil toplumu ve İslami kuruluşlar ırkçılara karşı birleşti

Türk sivil toplum kuruluşları ve Müslüman dini cemaatler, İslam karşıtı gösterilerle adını duyuran Pegida‘ya karşı demokratik tavır koyma çağrısında bulundu.

Pegida, bir çok kentte olduğu gibi Köln’de de Vatansever Kölnlüler Batının İslamlaştırılmasına Karşı (Kögida) adı altında örgütlendi. Pegida ve Kögida’ya karşı sessiz kalmayan Köln halkı ise “Köln stellt sich quer“ „Köln omuz omuza karşı koyuyor“ adlı insiyatifle karşı koyuyor.

5 OCAK’TAKİ PEGİDA KARŞITI GÖSTERİYE KATILMA ÇAĞRISI

‘Köln stellt sich quer’ insiyatifi Pegida ve Kögida’ya karşı 5 Ocak’ta Köln’de büyük bir gösteri düzenleyecek. Saat 15:30’da başlayacak gösteriye Türk STK’lar ve Müslüman dini cemaatler de tam destek verdi.

STK’lar; DİTİB genel merkezi konferans salonunda düzenlenen basın toplantısında ortak bir açıklama yaparak, “Toplumun ayrıştırılmasına karşı tavır koyalım“ çağrısında bulundu.


STK ve cemaatler, “Aşağıda adı geçen sivil toplum kuruluşları ve Müslüman dini cemaatler, Pegida ve ondan neşet eden Kögida gibi cereyanlara demokratik bir şekilde karşı çıkan inisiyatif ve ittifakları desteklemektedir. Böylelikle bu inisiyatif ve ittifaklar, İslam düşmanlığı, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve yabancılara yönelik nefrete karşı ve mültecilerin lehine apaçık ve yanlış anlaşılması mümkün olmayacak bir şekilde tavır koymaktadırlar“ ifadelerini kullandı.

Müslümanlara karşı düzenlenen saldırıları endişeyle takip ettiklerinin altını çizen STK’lar ve cemaatler, “Dahil ve hariçte cami ve İslam dinine mensup insanlara yönelik saldırıları büyük bir endişeyle takip ediyoruz. Herkesi 5 Ocak’ta yapılacak olan gösteriye katılarak İslam düşmanlığı, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve yabancılara yönelik nefrete karşı tavır koymaya çağırıyoruz“ ifadelerini kullandı.

Ortak açıklamaya Müslümanlar Koordinasyon Kurulu (KRM), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), İslam Konseyi (İslamrat),  İslam Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ),Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD), İslam Cemaati Milli Görüş (IGMG), Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB), Avrupa Türk Caferiler Birliği (ATCB), Avrupa Alevi Ehli Beyt Federasyonu Almanya Alevi İslam Birliği (AAİB), Türk Alman Yazarlar Birliği (TAB), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSIAD-NRW), Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) ve Avrupa İşadamları Birliği (TÜMSİAD) destek verdi.

Toplantıya KRM dönem sözcüsü Erol Pürlü, DİTİB’den Bekir Alboğa, AAİB Başkanı Fuat Mansuroğlu, TAB Eşbaşkanı Orhan Aras, ATCB Başkanı Mehmet Irmak gibi STK yöneticileri katıldı. DİTİB Genel Merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıyı UETD’nin organize ettiği öğrenildi.

 

Ziver Ermiş / Köln – Almanya


Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 4 =