Kültür-Sanat

Trakya Topluluğundan “Nesillerin buluşması”

Plovdiv’de  Ağustos’ta Antik Tiyatro sahnesinde “Trakya” topluluğundan şimdiye kadar gelmişi geçmiş sanatçılar bir araya geldi. Folklor topluluğunun dünyanın değişik noktalarından yüzlerce dostu ve hayranı da bu ihtişamlı konsere geldi. Konser “Nesillerin buluşması” adını taşıdı.

“Trakya” topluluğunun sanatçıalrın büyük kısmı Plovdiv’de Müzik ve Sans Sanatı Akademisinde üniversite öğrencisi. Koronun başlangıcından beri içerikteki bu özellik muhafaza ediliyor. 1974 yılında topluluk temeli atılırken, Plovdiv’deki akademiye bağlı Dans ve Folklor Müzik Bölümü açılıyor. Buradaki amaç, üniversite öğrencilerinin okulda öğrendiklerini, uygulamalı bir şekilde icra edebilmek. “Trakya” topluluğunun sanat repertuvarını belirleyen en önemli kişilerden birisi Prof. Kiril Cenev oluyor. Cenev, Bulgaristan’ın en büyük dans, koreografi, bilim adamı ve müzik pedagojisi eğitmenidir. Koronun icra ettiği şarkıları Stefan Mutafçiev, Krasimir Kürkçiyski, Nikolay Kaufman, İvan Spasov gibi bestekarlar düzenlemektedir.

“Trakya” olsa da adı, koro Bulgaristan’ın bütün folklor bölgelerinden müzik ve danslar icra eder. Fransa, Almanya, Japonya, Hindistan, Meksika gibi 50’den fazla ülkeyi gezdi koro. Prof. Daniela Ceneva, prof. Cenev’in kızı 1997 yılından beri Trakya topluluğunun sanat yönetmeni. Konserle ilgili bilgiyi ondan öğrendik:

Bundan 40 yıl önce 1975’te  5 Eylül civarında ilk konserimiz düzenlenmiş. O yüzden bu yıldönümüzü bu tarih etrafında yapmak istedik. Gerçekten nesillerin buluştuğu bir konser oldu. Bizim eski koro üyelerimiz dünyanın neresinde olursa olsun, yaz aylarında memleketine geri dönüyor. Bir çoğumuz Koprivştitsa Milli Folklor Festivalini ziyaret edecek. “Trakya” sevdalıalrına güzel bir müzik şöleni hazırladık”.

Sevda Dükkancı

Bulgaristan Haber

Bulgaristan Haber

Bulgaristan'dan Güncel haberler
Bulgaristan Haber

Latest posts by Bulgaristan Haber (see all)

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 + 7 =