Siyaset

TDGF Türk Dünyası Belgesel 2.Film Festivali İstanbul’da

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonun(TDGF) organize ettiği Türk Dünyası 2. Belgesel Film Festivali ve Yarışması Basın Toplantısı İstanbul – Beyoğlu`Grand De Pera Hotel `de yapıldı.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir Başkanlığında yapılan toplantıya katılımcılar arasında TDGF kurucu başkanı Yılmaz Karaca,  ASGD Genel başkanı İbrahim Erdoğan,Türk Dünyası Belgesel TV Program yapımcısı İsmail Kahraman, Kanal 34 Tv Yönetim kurulu başkanı Adil Koçalan, Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği (Bultürk) Başkanı Rafet Ulutürk, Bayrampaşa Haber Gazetesi Sahibi Yazar Yılmaz Birinci, Yapımcı Mehmet Ali Nalbant, Yönetmen Murat Uygur, Araştırmacı Yazar Vadullah Taş,’ın da aralarında bulunduğu bir çok Türk dünyası sevdalısı STK temsilcileri yer aldı.
Festival ve Yarışma ile ilgili Yürütme Kurulu Başkanı Menderes DEMİR’in açıklaması; “ Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu olarak ilkini 2016 yılında 5 ülke 7 gösterim 1 festival şeklinde gerçekleştirdiğimiz Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışmasının ikincisini yapıyoruz. Gala ve ödül töreninin İstanbul’da olacağı 7 ülke 18 gösterim olarak planladığımız Türk Dünyası 2.Belgesel Film Festivali ve Yarışmasının müracaatları 17 Nisan 2017 tarihinde federasyonumuz genel merkezimizde başladı.
18 Ağustos 2017 tarihine kadar müracaatları kabul edeceğimiz yarışmanın geçtiğimiz yıldan bu yıl farklı olarak yarışmayı profesyonel ve öğrenci kategorisi olarak ikiye ayırdık. Bu yılki konusu da geçtiğimiz yılda
olduğu gibi “ Türk Kültürü ve Türkün Dünyaya Bakış Açısı” olacaktır. Festivale müracaat eden filmlerimizin ön seçici kurulu proje ortağımız olan 6 Türk Cumhuriyeti Üniversitelerinden Radyo Televizyon Bölümü konusunun uzmanı olan öğretim elamanlarından oluşacaktır. Seçici kurul müracaat eden filmleri on ikiye düşürecektir. Bu filmler 27-30 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Gala ödül töreni öğrenci buluşması filim atölyesi Türk Dünyası yapımcıları çalıştayından sonra yine 7 Türk Cumhuriyetinde oluşan jüri üyelerimiz ilk üç ve diğer ödül alan filmleri belirleyecektir.
Belirlenen bu filmlerin gala ve ödül töreni devlet büyüklerimizin, sinemacı, belgeselci, sanat kültür adamı ve halkımızın katılımı ile sahiplerini bulacaktır.

Bu kapsamda Türkiye’de İstanbul, Niğde Ömer Halisdemir, Marmara ( Türkiyat Araştırma Enstitüsü) Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Doğu Akdeniz Üniversitesi, Azerbaycan Bakü – Devlet Üniversitesi, Kazakistan – Alfarabi, Kırgısiztan – Kırgısiztan – Türkmanas Üniversitesi, Bosna Hersek Üniversitelerinin proje ortaklığı ile gösterimlere sunulacaktır.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonun(TDGF) Genel Başkanı Menderes DEMİR’e BULTÜRK Genel Başkanı Rafet Ulutürk kitabını takdim ederken.