Bu yıl 16 Ekim tarihinde Slavyanovo’da yeni inşa edilen camide ilk Cuma namazı kılındı. İlk Cuma namazı şehirdeki yerel Müslümanların inisiyatifi doğrultusunda gerçekleşti.  Cami’nin kaba inşaat haline getirilmesinin ardından inanlar Cuma namazı organize etmeye karar verdiler. Cuma namazına Bulgaristan Cumhuriyeti Başmüftüsü Dr. Mustafa Haci ve Plevne Bölge Müftüsü Murad Boşnak davet edildi.

   Cami inşa edilmesi için bir çok kez çaba gösterilmiş ve yerel halkın bağışlarıyla arazi satın alınmıştır. 11 Eylül 2019 tarihinde yapılan ilk kazı işlemleri ile Slavyanovo kasabasında cami inşaatı projesi başlatıldı. Plevne Bölge Müftsüsü Murad Boşnak, projenin Bulgaristan Cumhuriyeti Başmüftülüğü ve ülkenin her yerinden ve yurtdışından bağışçılar tarafında finanse edildiğini bildirdi.

  Plevne Bölge Müftüsü Murad Boşnak, Grandmufti.bg’ye verdiği demeçte şu sözleri ifade etti – ,, İnşaat tamamlandı, minare neredeyse inşa edildi ve doğrama montajı yapılacak. Çok yakında su ve elektrik tesisatı kurulması, çit, dış ve iç sıva yapılması gibi montaj aşamalarından geçecek. Caminin nihai olarak tamamlanması bağışçıların iyi niyetine bağlıdır.’’

   Cami inşaat projesinin zor kısmı olan kaba inşaatın tamamlanmasının bir göstergesi olarak yerel Müslümanlar Cuma namazını camide kıldılar. Namaz önceden beton zemine yerleştirilmiş halılar üzerinde kılındı. Daha önce yine namazlar düzenlendi, ancak bunlar avluda veya cami önünde kılındılar. Bu inşaat aşamasında olan caminin içinde kılınan ilk namaz oldu.

   Cuma namazı Başmüftü Dr. Mustafa Haci tarafından kıldırıldı. Dr. Mustafa Haci, yerel Müslümanlara yapmış olduğu hutbede camilerin inanların bedenlerini ve ruhlarını birleştirdiğini ve bu nedenle her zaman değerlendirilmeleri ve beş vakit namaz boyunca sevgi ile doldurulmaları gerektiğini bildirdi.

   Her hafta Cuma namazının henüz inşası tamamlanmamış olan camide kılınması planlanmıyor, ancak inanların isteği üzerine ve iyi hava koşullarında Cuma namazı organize edilebilir ve kılınabilir. Plevne Bölge Müftüsü Murad Boşnak, Slavyanovo Müslümanlarının önümüzdeki Ramazan Bayramı için hazır bir camiye sahip olmalarını ümit ettiğini söyledi

Yazar: Sali S.
Bulgaristan Başmüftülüğü

Reklamlar