Kültür-Sanat

Sihirli parmaklar Balkanlar’da ….

Üsküp, Tiran, Bükres ve Varna Tuluyhan Uğurlu konserilerinde buluşacak.

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, aralık ve ocak aylarında bir dizi konser vermek üzere Balkan ülkelerine gidecek.

Alınan bilgiye göre, Uğurlu’nun ilk konseri, 4 Aralık Perşembe akşamı Romanya’nın sahil kenti Köstence’de gerçekleşecek. Oleg Danovski Opera ve Bale Salonu’nda verilecek konserde sanatçı, müzik ve görüntülerle Anadolu’nun 10 bin yıllık hikayesini anlattığı “Güneş Ülke Anadolu” isimli eserini seslendirecek.

Tuluyhan Uğurlu Balkan ülkelerini kapsayan konserlerine Makedonya’nın başkenti Üsküp, Arnavutluk’un başkenti Tiran, Romanya’nın başkenti Bükreş ve Bulgaristan‘ın Varna kentinde devam edecek.

Ünlü piyanist, Balkanlar’da vereceği konserlerin kendisini çok heyecanlandırdığını, her ülkenin kendi vatandaşları dışında Türklerle de bir araya gelmenin çok önemli olduğunu vurguladı.

Uğurlu, “Balkan ülkeleri ortak kültür özelliklerimizin yoğun olduğu topraklar… Asırlarca birlikte yaşadığımız, kız alıp verdiğimiz, aynı yemekleri yediğimiz yakın komşularımızla buluşmak benim için heyecan verici. Amacım tüm Balkanlar’a Anadolu’dan muhabbet götürmek… Konserlerimde müziğimle her ülke için ortak kültürümüzün özelliklerini taşıyan motifleri de işlemek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 3 =