Ekonomi

Siemens, Varna’da Mühendislik Merkezi Açtı

Alman şirketi Siemens’in Bulgaristan’da faaliyet gösteren şirketi tarafından yapılan açıklamada kuruluşun bugün Varna şehrinde otomotiv endüstrisi için sistemler tasarlamak ve geliştirmek için bir Mühendislik Merkezi açtığı bildirildi. Bu merkezde üretim ve otomasyon sistemleri de geliştirilecek ve uygulanacaktır.

Merkezde çalışacak ekipte tasarımcılar, programcılar, PLC programlama uzmanları, robot programlama uzmanı olan mühendisler yer alıyor.

Mühendislik Merkezinde ilk başta 12 kişilik personel çalışacak ve personel sayısı faaliyetin genişletilmesiyle birlikte artacak. Gelecek yılın sonuna kadar çalışanların 30’a çıkması bekleniyor.

Siemens Bulgaristan Şirketi’nde Sayısallaştırılmış Üretim ve Proses Endüstrileri ve Sürücüler Daire Başkanı Teodor Marinov, Volkswagen ve Mercedes gibi önde gelen Alman otomobil üreticilerinin çoğu Siemens tarafından üretilen bileşenlere ve kontröllere dayanan sistemler kullandığını söyledi.

Varna’daki Mühendislik Merkezi, otomotiv fabrikalarındaki endüstriyel robotların çalıştırılmasının yanı sıra yazılımı entegre etmek ve çalıştırmakla ilgilenecek.

Merkezde çalışacak personelin seçimi Nisan ayında sona erdi ve ondan sonra kurulmasına yönelik hazırlıklara başlandı. Bir süre önce Marinov, “Mühendislik Merkezi Varna’da kurulacak, çünkü orada yüksek yeterlilik derecesine sahip mühendislerin olduğunu tespit ettik. Herhangi bir istisna olmaksızın projemiz üzerinde çalışmak için seçtiğimiz herkes, Varna Teknik Üniversitesi’nden mezun olmuştur” demişti.

Siemens Bulgaristan Şirketi ile Varna Teknik Üniversitesi arasındaki işbirliği daha ocak ayında başladı. Siemens’in bir uygulama yazılımı, üniversitedeki otomasyon sistemlerini tasarlamak için laboratuvardaki denetleyicileri programlamak için kullanılır. Üniversitedeki Mekatronik Laboratuvarı da şirketin yardımı ile donatılmıştır. Şirkette çalışan uzmanlar, ayrıca Siemens PLC Yönetim Teknolojileri Bölümü’nd okuyan öğrencilere yönelik sınav komisyonunda yer alıyor.

Varna’daki Mühendislik Merkezi’nde çalışacak mühendislerden başka şirket, lojistik, süreç yönetim sistemleri (ERP sistemleri ) ve dışarıya hizmet verilmesi konusunda deneyim sahibi insanlar seçmiştir.

Varna’daki Mühendislik Merkezi Business Park’ta kurulacak. Business Park’ın kuruluşundan bu yana Siemens Bulgaristan Şirketi’nin bölgesel satış ve servis birimleri orada bulunuyor.

 

 

Kırcaali Haber

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − thirteen =