Tarih.  21 Haziran 2019
Yazan: Mehmet ÇAKIR
Konu:  Şanlı yolumuz varken, çalılıkta patika aramayalım.

Seçim Sizin Söz Sizin:
 Birisi: Şerefli, Doğru Dürüst İkincisi:  Sicili Bozuk

Son sözü söyleme günü kapımıza geldi. Her şeyde ortaklaşa yaşama, topluluk, cemaat olma yolu bizi günümüz belediyeciliğine getirdi. 3 katlı bir piramit – muhtarlıklar, ilçe belediyeleri ve Büyük Şehir Belediye Başkanlığı – şeklinde örgütlenmiş. 16 milyonluk şehrimizin yönetim sistemi bu. Belediye Başkanı, sosyal ve kültürel yaşamın güçlü mekanizmasının motorudur. Teklerse, İstanbul tekler.

Karşımızda 2 aday var.
Birisi deneyimden gelen, onurlu, doğru dürüst.
İkincisi: Dalavereden çıkan, sicili bozuk biri.
Seçim yapmak sizin hakkınız.
Oyu verirken çocuklarınızı düşününüz.

Ben de belediyeciyim, 31 Mart yerel seçiminde İstanbul, Bayrampaşa Belediye Meclis üyesi olarak seçildim. Bileşimimiz hem karar ve hem de yürütme mercidir. Belediye hükumeti niteliğindedir. Büyük Şehirde Bayrampaşa gibi 39 ilçe belediyesi var. Çatalca, Silivri’den, Şile ve Tuzlaya kadar dünyanın 112 devletinden daha büyük, Bulgaristan’ın en az 3 katı bu mega şehri yöneten belediyelerimiz ve Büyük Şehir Belediye Meclisi ve Başkanlığı, 2 kıtaya ve 2 deniz kıyısına yayılmış olma şerefiyle çok bileşik bir yapılanmadır. Türkiye Cumhuriyetinin belediyecilik gelenekleri, belediyecilikte deney birikimi çok zengin olduğu kadar, halk tabanına dayanan bu yönetim ve yürütme örgütlenmesi kural, değer ve ilkelere dayanır, 39 belediyeden her birinin farklı gelenek ve kültür özellikleri vardır. Örneğin biz Bayrampaşa’da Bosnalılar vurgulu Balkanlardan, Rodoplar,  Trakya ve Deliormandan gelmişliğimizi yaşatırız. Türkiye belediyeciliğinde atama usulü işlemez, hangi siyasi partiden olursa olsun meclis üyelerimiz ve ilçe başkanlarımızın hepsi, her birimize açık seçimde, özgürce oy kullanılan sandıklardan çıkar.

Oy kullanma değişik ülkelerde farklı örgütlenmiştir. Bizde bağımsız adaylar dışında Aday Listeleri partiler tarafından hazırlanır ve seçmene sunulur.

Benim de seçildiğim 31 Mart’ta, Belediye Meclis üyelerimizden çoğu ve Başkanımız AK Partili olarak , Cumhur İttifakından geldik,fakat 2 milyondan fazla Bayrampaşalının hepsini temsil ediyoruz.  Hiçbir işimizde, hiçbir esasa göre ayrı gayrı gözetilemez, belediye işlerinde hile ve kişisel çıkar gözetme olmaz, olamaz, olmamalıdır. Türkiye Cumhuriyetinde Belediyeciliğinin kuralları ilkeli ve saygındır.

Yukarıda işaret ettiğim üzere, dünyanın birçok ülkesinden farklı olarak bizde sandık açılır ve vatandaş tamamen özgür, hiçbir kimsenin etkisi ve baskısı altında kalmadan hür iradeli katılımını komisyon önünde beyan edip onaylar ve oyunu gizli kullanır. Seçimler parti gözetimcilerinin denetimi altında yapılır. Oy sayımı, protokol tutma, imza ve mühürlü pusula ve evrak teslimi büyük bir titizlikle gerçekleşir. Durum böyle iken, 31 Mart yerel seçiminde,  bazı ilçe belediyelerinde yasa dışı hareket edilerek tutanakların peşinen imzalatılması tespit edildiğinden dolayı, politik tabirle oy çalma, hukuksal ifadeyle de dolandırıcılık yaşanması, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı seçiminin, Yüksek Seçim Kurulu kararıyla 23 Haziran 2019 Pazar günü yeniden yapılması gereğini doğurdu. Aranan adaletin yerini bulması, seçmen iradesinin galebe gelmesi ve önümüzdeki 4 yılda başarılı belediyeciğin devam etmesi anlamı taşır.

Tekrarlanan seçim aynı adaylar arasında gerçekleşecektir.

Seçim propagandası ve hazırlıklarında yine Cumhur İttifakı – AK Parti ile MHP ortak adayı – tecrübeli, deneyimli devlet ve toplumun adayı, çalışma hayatına İstanbul’a hizmet sunan, İDO Genel Müdürlüğünden başlamıştır. Yıllar içinde Ulaştırma Bakanı, Başbakan ve Meclis Başkanlığına kadar yükselmiş, Türkiye Cumhuriyeti Başkanlık sisteminin kurulmasında olağanüstü rol görmüş ve hizmetleri olmuş Sayın Binali Yıldırım Beydir. AK Partinin Yeni Büyük Türkiye yaratma Programı içinde en önemli yer alan İSTANBUL BÖLÜMÜNÜ hayata geçirmek için Başkan seçileceğini açıklamıştır. Bu, yıllarca verdiği hizmetlerin devamı olacaktır. Bu program, dev bir ekonomi, ulaşım, eğitim, sağlık, sportif ve kültürel atılımın hiç eksiksiz genişletilerek devamını öngörürken, ekonomide 4 G teknolojisine geçişi, toplu taşımacılıkta daha değişik uygulamalarla sürati saatte 30 kilometre yükseltilmeyi, sosyal hizmetlere, yeşil alanları artırarak içine kurulacak halk köşkleri projesine hayat hakkı tanımayı öne alıyor. Bu nedenle İstanbul halkı tecrübeye Sayın Binali Yıldırım diyor.

Şu da var, İstanbul seçmeni, şehri ziyaret eden milyonlarca konuk ve turistle birlikte Binali Yıldırım Beyin yönetiminde inşa edilen ulaşım tesislerini her gün sağlıklı kullanıyor. 2018’de bu kullanıcıların toplam sayısı 350 milyon kişiyi bulmuş, kısacası Beylikdüzünden, Avcılardan Gebze’ye yolculuk 10 defa daha kısa bir zamanda gerçekleşir olmuştur. Bunu da hepimiz yaşıyoruz. Öne çıkan yeni projeler arasında, Yeni İstanbul Havaalanı mega polis ulaşımı, 16 milyonluk şehir içinde, Teknoloji Merkezi Bayrampaşa’da olmak üzere, Teknik, Bankacılık, Biyokimya, Gemi yapımcılığı gibi  uluslar arası önem de taşıyan dev ünitelerin tesis edilmesi  başta geliyor. Hedefte, Binali Yıldırım Başkan yönetiminde İstanbul’un, Yakın Doğu’dan Balkanları ve Doğu Avrupayı kapsar ve kucaklar bir ünite olarak biçimleme atılımıdır. Bu hamlenin sonunda İstanbul’un bir Büyük Şehir olarak, Balkanlar’dan Avrupa’nın kalbine kadar elektrikten doğal gaza, enerji, hafif ve ağır sanayi ürünü sağlayan bir mega-üretim merkezi olması da projenin içindedir. Başka bir değişle, günümüzde Bulgaristan’daki tüm inşaatlarda Türkiye Cumhuriyeti inşaat demiri kullanıldığı kendi kendini anlatan bir örnektir. Son 30 yılda Bulgaristan’da kurulan en büyük sanayi ve altyapı tesisleri Türkiye Cumhuriyeti yatırımıdır. CHP ve koalisyon hükumetleri zamanında elektrik aldığımız bu ülkeye artık elektrik enerjisi vermeye ve tüm havacılığını üslenmeye ve çok yakın bir zamanda tüm kara taşımacılığını da üslenmeye hazırlıklar görüyoruz. Çok yakında Bulgaristan bizim sebze ve hayvancılık çiftliklerimizden biri olacaktır. Bu büyük atılım, önce İstanbul’un Balkanlara taşması anlamına gelirken, bu büyük işlerin derin ve geniş formatlı, cesur ve metin, öngörülü ve zeki bir Büyük Şehir Belediye Başkanı’na gerek duyduğunu gördüğünden dolayı,

 Aslında seçmen 31 Martta Binalı Yıldırım Başkan, dedi, 23 Haziran’da da İstanbul yine Binali Yıldırım Başkan diyecektir.

Sayımın tamamını yaptırmayan CHP şimdi gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalacaktır.
Göçmen ve soydaş seçmenlerimizin bu vizyonu görebildiğine ve oyunu 11 milyon seçmenle birlikte Binali Yıldırım Başkana vereceğine kesin inanıyorum. Türkiyeyi Balkanlara – Kafkaslara taşıyan dev motoru ancak Binali Yıldırım Kaptan gibi çok deneyimli ve bilgili bir yönetici yönlendirebilir.

Hepinizi oyunuzu Tecrübeli, Birikimli Sn.Binali Yıldırım Başkana vermenizi davet ediyorum.

***

Milli İttifak – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İyi Parti (İP) – 25 yıldan beri İstanbul Belediye Başkanlığından uzak kaldıkları için çıkardıkları ortak aday Ekrem İmamoğlu, genç kuşak temsilcisi, belediyecilik deneyimi ancak bir dönem Beylik Düzü Belediye Başkanlığını aşmayan bir kadrodur. Seçim hazırlıkları görürken Büyük Şehir Belediyeciliğini Cumhuriyetimizin 100. Yıl dönümüne taşıyacak bir plan program ortaya koyamamıştır. Oysa 2023 kapı çalıyor. Seçmenin kendisini yakından tanımadığı, ilk kez CHP Seçim Otobüsü üstünde gördüğü bu şahısın Beylik Düzü Belediye Başkanı yaptığı 2016’da gördüğü işlerin 11’inde kamuya zarar verdiği Sayıştay Yıllık Raporlarına girmiş ve hakkında dava açılması gündem olmuştur.

İkinci olarak dikkati çeken bir olaysa şudur. Ramazan Bayramında memleketi olan Orduya giden aday Ekrem İmamoğlu, Ordu hava-alanında hakkı ve imtiyazı olmadan VİP çıkış kapısını göğüsleyince, şöyle bir olay yaşandı. Çok kalabalık bir ortamda İmamoğlu T.C.Devletinin Valisine ” İT “ diyerek hakarette bulundu. Gösterdiği küstahlıktan dolayı özür dahi dile(ye)medi. Özürü bırak canlı yayında böyle bir söz söylemediğini bile söyleyebildi, halkın yüzüne baka baka yalan söyledi.

Seçim kazansa bile İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Mazbatasını alma yolu böylece peşinen kesilmiş oldu. Hakkında suç duyurusunda bulunulduğu için,  ikinci bir davadan mahkeme kapısı açıldı.

İstanbul kenar semtlerinde otobüs üstünden konuşurken devamlı “milletin iradesinin karşısına hiç kimse duramaz” diye haykıran İmamoğluna halk,“Validen özür dilemezsen, mazbatayı unut!” uyarısında bulundu.

Kampanya esnasında yapılan sosyolojik araştırmalarda

İmamoğlu’nun bütün kampanyayı 122 söz üzerine kurduğu. Ancak “Her şey Güzel Olacak” sloganına dayandığı. Kampanyanın son günlerinde dinleyenler, İmamoğlun’un karşısına “Güzellikten yarar beklenmez!” sloganı diktiler. Güzel, güzel olduğu için hoşlanılır ya da beğenilir, ama o kadar, ne yenir ne içilir, bu bir hoş aldatmacadır, sohbetleri aldı yürüdü. Aydın kesim, Batı ülkelerinde, yeni liberal çevrenin sahneye sürdüğü ve bizim kendini beğenmişlik dediğimiz, “kendinden başkasına benzemezlik” saçmalığına takıldığını, saptadı ve eleştirdi. Daha da ötesi, İmamoğlu’nun ezberlenmiş metinlerinden, “güzel” dediğinde neyi kastettiği anlaşılamayınca, “neyin güzel olduğu” kurallara göre belirlenemez ve bu bir belediyecinin işi de değildir, seçmen aldatılmaya çalışılıyor, görüşleri yayıldı. Üstelik “güzel olanı” kurallara göre belirleyen hiçbir kural yargısı da yoktur. Güzel bir soyutlamadır ve somut nesnel karşılığı yoktur.  Bu bakımdan halkımız “güzel yalan söyledi” değimini geliştirmiştir.

Yine bu nedenle olacak, ikinci  kampanyanın en fazla akılda kalan sahnesi 16 Haziran gecesi FOX TV saat 21-23 arası canlı yayınlanan “Yuvarlak Masa” programında yaşandı. Kendini modöratör olarak tanıtan, sunucu İsmail Küçükkaya’nın  “The Marmara” Otelinde bir odada buluşup adayların yüzleşeceği program sorularını Ekrem İmamoğlun’a gizlice vermesi ve görsel hazırlık görmesini sağlaması, dolayısıyla olaya hile katması, seçmen kitlesinden “oyunbozanlık yaptı” şeklinde sert tepki aldı.

Bu gelişmelerden sonra seçmen gözüne bakamaz olan İmamoğlu, 20 Haziran Perşembe akşamı seçim otobüsünü durdurdu ve “aman ben ne yapıyorum?” endişesiyle, kendi içine çekildi.

Bu seçim sonuçlarını, 31 Mart gecesi olduğu gibi, bir tek Anadolu Ajansı (AA) almak zorunda değilsiniz. ANKA ajansı da gece boyu seçimi anlatacak.

Üyesi olduğum Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği BULTÜRK merkezi kapısı ve telefonları da gece boyu açık olacak ve sorun yaşayanlara yardım sunulacaktır.

Bu seçimde % 90 katılım bekleniyor.  Oyunuz değerlidir. Kullanarak Büyük Başkan Binalı Yıldırım Beyin İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı seçilmesine öz katkınızı veriniz.  Elinizdeki büyük bir şanstır. Hayallerin peşinden değil gerçeklerin peşine takılın.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Dostlarınızla Paylaşınız.

Reklamlar