Razgrad Valiliği’nde yılın başından beri 1500 belgeye 850 apostil başvurusu yapıldı. Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir. İkisi hukukçu olmak üzere, 3 valilik görevlisi apostil tasdik işleriyle yükümlü.

1000’den fazla belgeye apostil tasdiği yapan hukukçu Emel Ahmedova şu bilgiyi verdi:

“Bu valilik kapsamında yeni bir hizmet türüdür. Doğum belgesi, ölüm belgesi, medeni durum, mirasçı, daimi adres kaydı gibi Valilikten sunulan belgelerin yurtdışında yasallığını garantileyen apostil belgeleri şimdiye kadar sadece Dışişleri Bakanlığınca veriliyordu. Bu tasdik işleri artık valilikte yapılıyor. Apostil ihtiyacı olan vatandaşlar Başkente gitmeliydi, bu da belgelerin tasdik sürecini pahallılaştıran bir durum oluyordu”.

Razgrad Valiliğin verdiği ilk apostil 3 Ocak’ta tasdik edildi. Vetovo’dan bir kadın yurtdışında takdim etmek üzere üç evrakını Razgrad valiliğine götürdü ve onlara orada apositl konuldu. Valiliğin bu hizmetinden ilk yararlanan kadın, apositllerin işlem hızından çok memnun olduğunu söyledi. Vetovo’daki kadın Almanya’da çalışıyor ve Yılbaşı günlerinden hem akraba ziyareti, hem de bir iki gün içinde apostilli belgelerini alabilmiş.

Bir başvuruyla sayısız belge apositili için dilekçede bulunmak mümkün. Razgrad’da bir başvuruda 11 ayrı belge için apostil dilekçesi vardı. Apostil tasdikli belgeleri hazırlama süresi 3 gün. Ancak valilikte söz konusu evraklar bir genelde bir günde hazır oluyor.

Razgrad ilinde on ayrı belgeye apostil tasdiki yapılıyor. En fazla apostil için başvurulan belgeler arasında isim denkliği, doğum belgesi, aile bağlantısı ve nedeni durum belgeleri var.

Razgrad ilindeki belediyelerden vatandaşların olduğu gibi, Kırcaali, Sofya, Rusçuk(Ruse) ve Tırgovişte bölgesinden verilen belgelere de apostil hizmeti veriliyor.

Apostil tasdiki yapılması için orijinal evrak üzerinde özel bir mühür konuluyor. Bu yurt dışı evrakları için geçerli bir mühürdür. O yüzden vatandaşlar belediyeye evrak için gittiklerinde onu yurt dışında kullanmak üzere istediklerini mutlaka söylemelidir. Mühür de ona göre konulacaktır, diyor Ahmedova.

Razgrad Valiliğinde 8. katın 809 No’lu odaya apostil işlemleri için başvurular kabul eidliyor. Apostil başvurusunun fiyatı 5 leva.

Razgrad Valiliğinde apostil işlmelerini yaptıran vatandaşlar, bunun büyük kolaylık olduğunu ve görevlilerin güler yüzlü ve dikkatli tavırlarından çok memnun olduklarını paylaşıyor.

 

 

Saadet Saffet, BNR

Reklamlar