Haberler Siyaset

Radev, siyasi partilerle istişarelerde bulundu

Cumhurbaşkanı Rumen Radev  hükümet kurma istişarelerine ‘VBH-Var böyle bir halk’ partisiyle başladı. Radev ‘Erken seçime gitme fikrini arka plana bırakalımİlk önce bütün varyantları deneyelim’ çağrısını yaptı.

‘Genel seçimlerin galibi olarak sorumluluk taşıdığımızı anlayıp kabine kurma denemesi yapmamız gerektiğinin bilincindeyiz’ diye cevap verdi ‘İma takav narod’partisinden Toşko Yordanov.

 „ Diğer taraftan, GERB dışında, kalan siyasi partilerin de bazı hedeflerinden taviz vereceklerini umuyoruz. Biz kabine önereceğiz’ dedi Yordanov ve erken seçime gitme varyantının diğer partilerin dar partisel çıkarlarından vazgeçmek istemedikleri takdirde uygulanacağını ekledi.

„ Yarınki ilk adımımız ‘İma takav narod’ partisinin görüşme davetine cevap vermek olacak. Görüşmede neler önerdiklerini göreceğiz.’

BSP lideri Kornelia Ninova bu açıklamayı gazeteciler önünde yaptı. Cumhurbaşkanı yanındaki istişarelerde Ninova, birinci ve ikinci kabine kurma yetkisinin gerçekleşmesine gidilmemesi halinde sosyalistlerin hükümet kurmaya çalışacaklarını söyledi.


‘Demokratik Bulgaristan’ın Meclis grubu başkanı Hristo İvanov, istişare sırasında koalisyonun olağan hükümet kurulmasına katkıda bulunmaya hazır olduğunu, ancak bunu her pahasına yapmayacağını belirtti.

Halk ve Özgürlükler Hareketi DPS Başkanı Mustafa Karadayı, Cumhurbaşkanı Radev ile bir araya geldiği görüşmede, diyaloğun gerekli olduğuna işaret ederek siyasette normale dönülmesi çağrısında bulundu.

Karadayı “Net önceliklere ve önceliklerin uygulanacağı tarihleri ​​veren bir hükümet kurmak, şu anda tarihi bir öneme sahip. Daha da önemlisi, hangi program uygulanacak” dedi.

„İzpravi se. BG! Nie idvame“ koalisyonundan Maya Manolova, cumhurbaşkanı ile istişarelere başlarken “Değişim hükümetini destekleriz. Yeter ki bu hükümette GERB ve DPS’nin uzun kolu görünmesin, çünkü bu zehir eden bir kucaklama olur” sözlerini kullandı. Koalisyon, öncelikli hedefi en hassas vatandaşlar dahil gelir artışı, iş sektörüne tazminatlar ve yargı reformu olan kabineye destek vereceğini açıkladı.

Rumen Radev, yasama süreci, icra yönetimi üzerindeki kontrol, lobiciliğin ve ahlaksız yönetim modelinin kaldırılması ile ilgili bir dizi soruna çözüm getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.


BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five + seventeen =