Haberler Kültür-Sanat

Patagonya’daki soydaşlarımız Bulgar milli giysileri dikiyor

Patagonya’daki soydaşlarımız Bulgar milli giysileri dikiyor, kemençe çalıyor, Bulgar ‘çubritsası’ yetiştiriyorlar.

Latin Amerika’nın Güney Kutbu’na en yakın topraklarında yer alan Patagonya’yı Arjantin’in soğuk güneyi olarak tanımlıyorlar. Atlantik Okyanusu’nun rüzgarlı kıyısına Comodoro Rivadavia adlı liman şehri konmuş durumdadır. Daha 20. yüzyılın başlarında şehir gelişmiş petrol sanayisiyle meşhur oluyor. Bulgaristan’dan da büyük bir koloni dahil, ‘Büyük Depresyon’ adıyla bilinen dünya ekonomik krizinden kaçan bütün dünyadan mülteciler buraya yerleşiyor.

Tsenka Genova’nın şehirde ‘Kiril ve Metodiy’ Derneği başkanlığını yapan dedesi de bu göçmenlerden biridir. 

„Derneğimiz, dünyanın en güneyinde bulunan bir Bulgar derneğidir’ diyor Tsenka bozuk Bulgarcası ile.

Bu günlerde liman şehri bölgesinde 2 binden fazla Bulgar yaşıyor. Onlar Bulgar mültecilerinin veya karma evliliklerin evlatlarıdır ancak Bulgar öz bilinci var. 

Comodoro Rivadavia’daki soydaşlarımızın çoğu petrol sanayiinde meşguldür. Ama farklı durumlar da var: Örneğin Tsenka bir devlet hastanesinde 35 yıl çalışmış, emekliye ayrılmış bir hekimdir. Bize anlattıklarından şehirdeki Bulgar derneğinin bundan 33 yıl önce kurulduğunu, akrtif üye sayısının 80 olduğunu anladık.

Mart ayının ilk günlerinde Dernek salonumuzda daima Bulgaristan’ın ulusal kurtuluş bayramını kutluyoruz. O dönemde burada sonbahar mevsimi olmasına rağmen,1 Mart, Baba Marta günü martenitsalar ve Bulgar gelenek ve törelerini tanıtıyoruz. Bizden uzakta bulunan vatanımızdan bahsettiğimiz bu bayrama çok sayıda Bulgar, şehirden toplumcu ve resmi yetkililer davet ediyoruz’ diye anlatıyor Tsenka.

Her hafta Comodoro Rivadavia’da Bulgar halk müziği ortalığı çınlatıyor. Bütün şehirdenbir araya gelen gençler Bulgar halk oyunlarının provasına katılıyor. Zor oynanan milli danslarımızı öğrenmek için onlar tabii büyükanne ve analarının yanısıra YouTube’deki videolardan da istifade ediyorlar.

Şehirdeki Bulgar kadınları her ay düzenlenen ‘Mutfak günleri’ festivaline hazırlanıyor

Arjantin Büyükelçiliğimiz tarafından yıllar öncesi armağan edilen birkaç milli Bulgar giysisinden başka Comodoro Rivadavia’daki soydaşlarımız milli elbiselerini tek başlarına dikiyor. ‘Orfey’ adlı ses topluluğu var, enstrümantal topluluğa katılan gençler ise tulum ve kaval çalmayı öğreniyorlar.

Bir ay önce bize bir kemençe hediye ettiler. Öyle ki, bu müzik aletini çalmaya da öğreniyoruz“ diyor Tsenka. Bulgarları Arjantinlilerden farklandıran ve birleştiren şeyleri kendisine sorunca şu cevabı verdi: Sıcak insanlarız, bu bizi birleştiriyor. Çalışkanlık bakımından ise birbirimizden farklanıyoruz“: 

Biz, Bulgarlar, daha ailede, anne ve babadan çalışmayı öğreniyoruz. Çalışmamak bizim için normal bir şey değildir. Patagonya’da iklim şartları çok ağırdır ve zordur.Buna rağmen, neredeyse hepimizin birer sebze bahçesi var: domates, biber ve diğer sezbeler yetiştiriyoruz. Hatta bazılarımız Bulgar çubritsası,yani kekik yetiştiriyor.’

 

Şehirde her yıl yapılan ‘Topluluklar Fuarı’na katılım

Çeviri: Neli Dimitrova

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 + 15 =