Koronavirüs günleri sayesinde Bulgaristan Radyosunu yıllar sonra keşfedenler arasında Reyhan Çakır var. Aslen Silistra’nın Paisievo köyünden olup türkü arşivlerimizde Kamil Mehmedov olarak ismi geçen Reyhan Çakır bugün Türkiye Tekirdağ’da oturuyor:

Bulgaristan Radyosu, orta dalgalarda yayın yaptığı günlerde sizden uzak kalanlar yayınlarınız dinleyemiyorduk.Tesadüfen Bulgaristan Radyosu Türkçe Yayınlar Bölümü Facebook sayfasında sizi keşfettim ve oradan БНР Player üzerinden sizi dinlemeye başladım.Ve o gün bugün sizi her fırsatta takip ediyorum” diye röportajına başladı.

Kamil Mehmedov’un Sofya Radyosu ile türkü bağ nasıl başladı?

Benim Sofya Radyosu ile bağlantım 1983 yılında başladı ve 1984 yılında tamamlandı diyebilirim. Türkü yarışmaları olurdu, ben de bir gün Radyoya bir mektup gönderdim ve türkü söylediğimi ve saç çaldığımı anlattım. Günler geçti, ben de umudumu kaybetmiştim, taa ki, yönetmen Dimitar Dinev’in mektubu gelene kadar. Beni Sofya’ya, Radyoya çağrıyordu. 3 gün sürdü türkü kayıtlarımız, sazlarla birlikte türkü söyledim. O güne kadar hep kendim çaldığım, kendim söylediğim için saz topluluğu, orkestra ile işler düşündüğüm kadar kolay olmadı.

Tam o sırada da nışanlıydım, kaynatam, benim Sofya Radyosuna gidip türkü söylediğime inanmamıştım ve tam o sırada yayın başladı ve “Sayın dinleyiciler, Kamil Mehmedov’un sesinden türküler dinleyeceksiniz” dedi spiker. Hiç unutmam, kaynatam diz çöktü radyonun önüne ve yayın bitmeden hiç kıpırdanmadı…”

Kamil Mehmedov/Reyhan Çakır Zavet’ten Nazif Ademi, İsperih Todorovo köyünden Beyti Beytullov’u ve Deliorman’da yetişen nice saz ve söz ustalarını da örnek aldığının altını çizdi.

Röportajın tamamını aşağıdaki ses dosyasından dinleyebilirsiniz.

BNR

Reklamlar