Yaşam

nPloy mobil uygulaması iş arayanları ve işverenleri bir araya getiriyor

İş ilanları sitelerinde iş başvurusu yapmak hiçbir zaman bu kadar kolay ve hızlı olmadı. Tsvetoslav Zahariev’in geliştirdiği mobil uygulama ile iş arayan ve işverenler arasındaki iletişim kolaylaşıyor.Pratikte, aramanın son derece verimli olduğu, uygulama sayesinde işe alım belgelerini incelerken zaman ve insan kaynağı tasarrufu sağladığı görülüyor.

Bu uygulamayı geliştiren Tsvetoslav Zahariev İskoçya’da eğitimini tamamlayıp iş deneyimi kazandıktan sonra Bulgaristan’a dönen bir yazılım uzmanı. Zahariev, nPloy platformunu, ülkemizde çok boş pozisyonların bulunduğunu, ancak iş ilanlarındaki belirsizliklerden veya da ilanın uygun kişilere ulaşmadığından dolayı personel bulunmadığını fark edince, Bulgaristan piyasası için özel olarak geliştiriyor.Tsvetoslav’ın amacı, aynı pozisyon için yarışan adaylara eşit şans ve işverenin şartlarının da daha şeffaf olmasını sağlamaktır.

Bütün bilgiler kişilerin telefon ekranlarında bulunuyor ve insanlar farklı ilanlar arasında dolaşmak zorunda kalmıyor” diyor Tsvetoslav Zahariev. Sözlerine göre, herkes istediği iş için temel parametreleri ayarlayabilir ve platform da otomatik olarak uygun önerileri seçiyor. “nPloy uygulaması, şimdiki işimin temelinde değil, bu platformu herkesin kolayca her yerde ve her zaman iş bulabilmesi için geliştirdim” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor Tsvetoslav Zahariev:

Uygulamada iş başvurusu yöntemi o kadar basit ki, adayın tek yapması gereken onayladığı iş ilanları için sağa doğru bir tıklamadır. Aynısı işverenler için de geçerli, işverenler adayları sadece ekranda bir tuş ile onaylayabiliyor. Eşitleme olduğunda iş arayan ve işveren arasında bir “sohbet bağlantısı” açılıyor. Burada iki taraf görüşme ayarlayabilir, yorumlar ve iş dosyaları paylaşabilir. İstediğim temel şey, şimdiki iş piyasasını kolaylaştırmaktır. Çünkü, ülkenin en gerilemiş bölgelerinden birinde Kuzeybatı Bulgaristan’da bir işveren olarak ben de burada, hele de mühendisler ve uzmanlar olmak üzere çok iş teklifi olduğunun farkına vardım. Ancak ciddi ve motivasyonlu insanlar kolay bulunmuyor. Bizler mırıldanmayı bırakmalı, yaptığımız her şeyde daha kalıcı ve sorumlu davranmalıyız. İnsan bir şeyi isterse, bunu her zaman başarabilir. Bu sadece zamana ve amaçlı çabalara bağlıdır.”

Tsvetoslav’a göre, Bulgaristan’da çok yetenekli, bilgili, becerikli insanlar var, ancak yetenekleri verimli kullanılmıyor. “Burada karşı karşıya olduğumuz “engeller” gençlerin kendilerini ifade etmelerini zorlaştırıyor” diyor girişimci Tsvetoslav Zahariev ve şöyle devam ediyor:

“İskoçya’ya üniversite eğitimi için gittim, orada Aberdeen’de hem okudum hem çalıştım. Orada özel siteler aracılığı ile iş arıyordum ve hem okuyabilmemi hem de para tasarrufu yapmama yardımcı olan bir iş buldum. Bulgaristan’a, ülkemizdeki imkanların gerçekte olduğu gibi yansıtılmadığı fikri ile döndüm. Bir şeyleri değiştirmeye çalışan bir ülkemiz var, ancak bu ülke henüz gençlere verimli bir şekilde kendilerini geliştirebilecekleri yerin burası olduğunu gösteremiyor.İşim ile, yaşıtlarıma Bulgaristan’da perspektif olabileceğini ve burada her şeyden yeterince var olduğunu göstermek istiyorum. Mesele şu ki, çalışmak gerekiyor, çaba sarf etmek gerekiyor ve hiçbir şey hazırda beklemiyor.Bulgaristan vatandaşları şimdi olduğu gibi hiçbir zaman bu kadar imkana erişemiyordu – yabancı deneyimlere erişim, bilgiye, iş olanaklarına, seyahatlere ve staj imkanlarına.  Herkes seçimlerini kendisi için yapıyor ve giderek daha fazla gençlerin Bulgaristan’a dönüyor olmalarının sebebi ise ülkemizde her yerde ve herkes için iş olduğu gerçeğidir. Olumsuzluklar ise şu anda geçerli olmayan eski damgalara, stigmalara dayanıyor. Şahsen ben topluma fayda sağladığım zaman, kendi ve yakınlarımın ve dostlarımın geleceğine fayda sağladığım zaman tatmin duygusu hissediyorum.”

 

BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × one =