Haberler Kültür-Sanat

“Mustafa Kemal’in Sofya Yılları” belgeseli Başkent’te izleyiciyle buluştu

Atatürk- Türkiye ve Bulgaristan dostluğunun ortak noktası

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Sofya’daki Merkez Orduevi’nde “Mustafa Kemal’in Sofya Yılları”belgesel filminin galası yüzlerce izleyiciyi bir araya topladı.

Filmin yapımcısı Nahide Deniz ve yönetmen Ufuk Karakaş, Atatrük’ün Sofya yıllarına ışık tutan belgeselinde birçok Bulgar ve Türk tarihçiye başvurdu, devlet arşivlerine girdi ve şimdiye kadar hiç güneş yüzüne çıkmamış belge ve bilgilerle tarihe ışık tuttu.

Atatürk’ün 1913-1915 döneminde askeri ateşe olarak görev yaptığı Sofya’daki yaşamını konu alan belgeselde, Türkiye ile Bulgaristan’dan tarihçileri ve politikacıların görüşlerine yer verildi.

Filmin yönetmeni Ufuk Karakaş, Atatürk’ün Sofya’da kaldığı 15 ayın çok araştırılmaıdğını ve bu belgeseli o dönemi aktarmaya çalıştıklarını kaydetti.

“Atatürk’ün Sofya yıllarından sadece iki, üç konu biliniyordu. Doküman bulacak mıyız diye çok kaygılanıyorduk, ama ilerledikçe Atatürk’ün burayı bir laboratuvar kabul ettiğini, burada yaşadıklarını gördüklerini Türk ulusuna aktardığını anladık.

Aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk Türkiye ve Bulgaristan dostluğunun ortak noktasıdır. Savaştan çıktıktan sonra tekrar bir yeni başlangıç noktası olduğunu öğrendik. Umarım her iki ülke için de bu bir köprü olur”. 

Yapımcı Nahide Deniz salondaki katılımcılar önündeki konuşmasında, Atatürk’ün Sofya’da izlerini sürerken, onu Bulgaristan’ı na kadar sevdiğini daha iyi anladıklarını kaydetti.

Gazeteci Nahide Deniz: Çekimler sırasında bir kez daha Atatürk’ün Bulgaristan’da ne kadar çok sevildiğini ve aradan 109 yıl geçmiş olmasına rağmen onunla ilgili hatıraların ne kadar diri olduğunu gördük’ dedi.

Galanın organizasyon ve düzenlemesini yapan Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Atatürk’ün görev yaptığı Sofya’da elçi olmak, Atatürk’ün çalıştığı kançelarya’da görev almak çok onurlu ve sorumlu bir iş olduğunu ve bununla çok gurur duyduğunu söyledi.

Bütün tonlar Atatürk’ü ifade eder

Film galasının ardından besteci ve yorumcu Murat Evgin, belgesel için hazırladığı ‘Şeref Sözüm’ adlı bestesi ve ülkemizde de ünlü olan ‘Arka Sokaklar’ dizisi için bestelediği bir şarkı ile sahne aldı.

Sevilen sanatçı Erol Evgin’in oğlu olan Murat Evgin, BNR Türkçe Yayınlar Ekibine verdiği söyleşide: “Bu belgeselde “Şeref sözü” klibimle ve öğrencilerimle yer almak büyük bir mutluluk. Atatürk’ün Sofya yıllarına adanan bir kitabı okuduk ve oradaki duygularımı notalara dökme şansım oldu” .

Söyleşinin tamamı aşağıdaki linkte:

“Mustafa Kemal’in Sofya Yılları” belgeseli 21 Mayıs Cumartesi günü Şumen’de “Prof. V. Viçeva” salonunda gösterilecek ve daha sonra ülkenin başka şehirlerinde de izleyiciyle buluşacak.