Haberler Kültür-Sanat

Merhûm Hacı Mustafa Çıtlak Hoca Şumnu’da Anıldı

Bulgaristan İlâhiyât Mezunları Derneği ve Şumnu Bölge Müftülüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen ve 11 Nisan (Perşembe) günü sabah 9’da başlayan programda Hâdimu’l-Kur’ân merhum Hacı Mustafa Çıtlak hoca için vefâtının 15. yıldönümü münasebetiyle Şumnu otelinin konferans salonunda manidar bir panel düzenlendi.

Bulgaristan’ın demokrasiye geçmesiyle birlikte 90’lı yılların başında Şumnu’ya yerleşerek hafızalarda derin izler bırakan Hacı Mustafa Çıtlak, başta yetiştirdiği talebeleri, yakın arkadaşları ve sevenleri olmak üzere, yüzlerce kişinin katılımıyla rahmet ve minnetle anıldı.

Kırcaali Müftüsü’nün takdimi ve Şumnu Şerif Halil Paşa cami imamının Kur’ân tilâvetiyle başlayan program, İlâhiyat Mezunları Derneği başkanı Beyhan Mehmet ve Şumnu Müftüsü Mesut Mehmed’in selâmlama konuşmalarıyla devam etti. İlerleyen saatlerde iki oturum gerçekleşltirildi:
Birinci oturumda; Dr. İsmail Cambazov başkanlığında, Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Haci, T.C MEB Din Eğitimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ve Ayasofya vaizi “Şifâ Tefsiri” müellifi Mahmut Toptaş, merhum Çıtlak hocayla ilgili anı ve hatıralarını paylaştılar.

İkinci oturumda; Dr. Kadir Muhammed başkanlığında, Başmüftü Yardımcısı Ahmed Hasan Bahadır, İstanbul Üniversitesi İslâm Hukuku Öğr. Üyesi Dr. Abdullah Trabzon, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğr. Üyesi Hamdi Arslan ve Bursa Çalı İlçesi Merkez Cami görevlisi Sami Balkaner merhum hocayla olan anı ve yaşanmışlıkları arz ettiler.

Programın son kısmında Sliven cami imamı Selâmi İlhan tarafından mevlid-i şeriften bir bahir okundu. Hâdimu’l-Kur’ân Hacı Mustafa Çıtlak hocayı anma ve anlama programı Başmüftü Dr. Mustafa Haci’nin duasıyla son buldu.


Böylece Bulgaristan İlâhiyat Mezunları Derneği kuruluşundan bu yana en kapsamlı ve anlamlı programını gerçekleştirmiş oldu. Katılımcılara unutulmayacak bir gün yaşattı. Yaklaşık 5 saat süren programda duygulu anlar da yaşandı.

Dernek üyeleri; Pek çok kişide emeği olan merhum Mustafa Çıtlak hocanın anısına lâyık bir program gerçekleştirmeye çalıştıklarını dile getirerek, gerek konuşmacı hocaların gerekse katılımcıların bunun göstergesi olduğunun altını çizdiler. Ayrıca az ya da çok katkı sağlayan herkese teşekkür ettiler. Yoğun ilgi gören panelin çıkışında ağız tadı şeker ve lokum ikram edildi. Topluca kılınan öğlen namazı ve Nüvvab’ta yenilen yemeğin akabinde programa veda edildi.

 

Bulgaristan İlâhiyat Mezunları Derneği

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − nine =