Yaşam

Köyde herşeye yeniden başlamak

“Köyde, insan şehir hayatının telaşından kopuyor” şeklinde konuşan Bulgaristan Köyleri Derneği Başkanı Borislav Borisov, resmi tatil günlerinde ve yaz aylarında köy turizminin revaçta olduğunu paylaştı ve “Tatil paketleri söz konusu olunca, talep, arzı yaklaşık dört kat aşıyor ve bugün en büyük büyüme köy turizminde kaydediliyor” dedi.

Dernek başkanına göre, gerekli huzuru ve kaliteli yemeği sağlayan köylerimize gelen turistler, mali sıkıntısı olmayan kişilerdir.Bulgaristan Köyleri Derneği Başkanı Borislav Borisov, şöyle konuştu:

Foto: Radyo Varna

“Buradaki amaç, şehirli isen ve köyde yaşamıyorsan, köye gidince şehrin karmaşasından kopmaktır.

Aslında köydeki tatil, “ne yapmam gerekiyor” değil de , “hiç birşey yapmamaktan” geçiyor.

Bu yıl mesela köy turizmi paketleri sıcak ekmek gibi satıldı ve hiç boş yer kalmadı.”

Köy işlerine ilgi var mı diye sorulduğunda Borislav Borisov şu cevabı verdi:

“Kısmen, diyebilirm. Daha fazla, ailelerinden dolayı köy ile bağlantılarını kesmeyen kişiler bu tür çalışmalara yöneliyor. Ancak pandeminin başından bu yana, son 1-2 yıl zarfında yeni bir hayat arayışı içersinde olan birçok gurbetçimiz, köye dönmeye karar verdi.

Ayrıca köylerimizde mevcut olan hızlı İnternet erişimi, artık uzaktan çalışma imkanları sunuyor.

Foto: Veneta Nikolova

Bu durum, köyde daha mütevazı bir yaşamla, vatandaşımızın hem daha iyi para kazanabileceğini, hem de daha sakin bir ortamda ve temiz havada yaşayabileceğini gösteriyor.

Borislav Borisov çok ilginç bir duruma dikkat da çekti: “Son 15 yıldır köylere, genellikle emekli olunca dönenleri görüyorduk. Fakat bugün durum farklı, bugün köylere aktif çalışma çağında, yani 25-45 yaş arasındaki kişiler dönüyor.”

Resmi verilere göre, geçen yıl 95 bin kişi köylerde kaydını yaptırmış. Ve bu da, Borisova’a gore, sadece seçimlerden dolayı adres değiştiren kişiler değildir. Bunlar, pandemi nedeniyle uzun süredir erteledikleri kararı hayata geçiren ve kararlı adımı atmış insanlardır.

Deyim yerindeyse Köyde herşeye yeniden başlamak”

Bu konuda Veliko Tarnovo, Varna ve Plovdiv örnek bölgelerdir.

Duşantsi köyü

“Kesinlikle geçici bir durum değil. Bu, Bulgaristan köylerinde yeni bir insan akının, tarımla uğraşan insanlar değil de, yaşam tarzlarını değiştirmek isteyen insanların yaşadığını ve doğal bir süreç olduğunu gösteriyor” diye konuşan Bulgaristan Köyleri Derneği Başkanı Borisov Borisov, “Salgın sırasında bir köy evinin ortalama fiyatı, en yakın il merekezindeki şehirde tek odalı veya iki odalı bir dairenin fiyatına eşitti” dedi.

Kaynak: BNR, “Horizont Programı

Çeviri: Şevkiye Çakır