“Balkanlar’ın Ritmi” Festivali, Maestro Dimitar Hristov’un başını çektiği Bulgaristan Ulusal Radyosu BNR Halk Müziği Orkestrası’nın yedi sezonuyla en başarılı projelerinden biri olduğunu kanıtladı. Sosyal ağlarda rekor ilgi ve izlenme ile bu konser, Balkanlar’da her yıl en çok beklenen etkinliklerden biri haline geldi diyebiliriz. Bu müzik buluşmalar, konuk sanatçıların Bulgaristan’dan hayranlarını da katarak dinleyici kitlelerini genişletmelerinin yanı sıra, müzisyenlerimizin uluslararası üne kavuşmalarını sağlıyor. 

Bir dizi Balkan müzisyeni ile orkestra solistleri çeşitli dünya etnik projelerine katılıyor. “Balkanların Ritmi” konser programı her zaman dünyaca ünlü müzisyenler, bazen ülkemizde bilinmeyen ender enstrümanları ağırlıyor. 

BNR Halk Müziği Orkestrası, 70’inci kuruluş yıldönümünü 8’incisi olan “Balkanlar’ın Ritmi” Festivali ile kutladı. 

Sofya “Bilgaria” salonu, geçmiş yıllarda konuk olan Balkanlar’ın ünlü müzisyenlerine ev sahipliği yaptı. Bunlar arasında Romanya’dan solo sanatçısı  Ana-Mariya ve eşi, akordeon ustası Mariyan Meksikanu, Yunanistan’dan lira ustası Sokratis Sinopulos  ve ud ve solo ustası Hayg Yazciyan , Türkiye’den kemençe ustası Derya Türkan  ve kanun ustası Hakan Güngör, Kuzey Makedonya’dan zurnacı Stefçe Stoykovski ve klarinet virtüözü Blagoyçe Traykovski ve Sırbistan’dan genç ses sanatçısı Danitsa Krısteviç vardı.  

Sayın Derya Türkan, ayağının tozuyla BNR’nin yemyeşil bahçesinde Bulgaristan Radyosu Türkçe Yayınlar Bölümü dinleyicleri için demeç verdi: 

“Biliyorsunuz, Balkanlar, müzik ve dans açısından çok zengin! Batı Avrupa’yı düşünürsek, Doğu Avrupa’da Batıdan daha zengin. Özellikle halk oyunları açısından” tabi ki müzisyen açısından da. Saydığınız isimler dünya çapında müzisyenler, sadece folk enstrümanları çaldığını görüyoruz, fakat dünya çapında ilgi gören konserleri yapan müzsiyenler. Bu, da Balkan kültürünün her yönüyle ne kadar zengin olduğunu gösteriyor. Ben de Balkan, Manastır kökenliyim, o yüzden hangi Balkan ülkesine ayağımı bassam, içim bir tuhaf olurq beni çok mutlu eder. Bu büyük sanatçılarla bir arada olmak ayrıca güzeldir…” 

BNR

Reklamlar