Haberler Kültür-Sanat

Karlovo Gül Bayramına hazırlanıyor

18 Mayıs’ta Karlovo’ya buyurun! Heyecan verici, unutulmaz bir gün yaşayacaksınız.”

“Çiçeklerin kraliçesi” olarak bilinen gül önemli sembolik anlamlar taşıyor. Bulgaristan’daki geleneksel algılara göre gül gençliğin, aşkın, halk türkülerinde anlatılan genç kızların güzelliğinin sembolüdür. Gül genç kızın en sevdiği çiçektir, kız onunla süslenir ve aşkının ifadesi olarak oğlana hediye eder. Düğün ritüellerinde de aromalı gül düğün çelengine dolanır. Stilize güller nakışlarda, ahşap oymalarında ve ritüel ekmeklerinin süslemelerinde yer alıyor.

Karlovo Tarih Müzesi Müdürü Mariya Deyanova beklenen Gül Bayramı, semboller ve ritüeller ile ilgili şunları paylaşıyor:

“Gül, Bulgaristan’ın sembolüdür, ancak Strema Vadisi sakinleri için özellikle önemlidir. Gül, yüzyıllarca yerel halkın geçim kaynağı olmuştur. Gül hasadı her zaman ağır bir iş demektir. Yağ gülü yetiştirmek, gül yağı ve gül suyu üretmek geleneksel geçim kaynaklarıdır. Biz vadi halkı için bu bayram, güzelliğin bayramıdır. Bayram 20. yüzyılın başlarında kutlanmaya başlanmıştır. Yıllar geçtikçe kutlamalar gelenek haline dönüşüyor ve ülkeden ve yurtdışından birçok insanın ilgisini çekiyor. Bu yıl program etkinlik açısından çok zengin.10 Mayıs’ta Karlovo’da “Gül kraliçesi” yarışması düzenlendi. Yarışmayı 16 yaşındaki Yana Tsvetkova kazandı.

Gül bayramı 18 Mayıs Cumartesi günü doruk noktasına ulaşacak. Gül bahçelerinde halk türküleri eşliğinde gül hasadı ritüeli ile başlayacak ve etkinliğe bütün misafirler katılacak. Burada geçen yıl seçilen “Gül kraliçesi” tacını yeni gül kraliçesine teslim ediyor. Ardından “Kraliçe alayı” Kaloferli gaydacılar ve kukeri grupları eşliğinde merkez meydana geçeçek. Şenliklerde geleneksel gül yağı şişeleriyle Bay Ganyu figüri de yer alacak. Ardından “20 Temmuz” meydanında Karlovo’lu müzik grupları ve “Rozova Dolina” (“Gül Vadisi”) topluluğu ve başka grupların sahne alacağı konser başlayacak.

Saat 12:00’den sonra Tairih Müzesinde ve “Buhalovski han” – “Starinno Karlovo” kompleksinde eski teknolojilerin kullanımı ile gül yağı çıkarılması gibi gül ürünleri tanıtımı başlayacak. Ayrıca gül ürünleri – çay, likyor, rakı, lökum degüstasyonu da yapılacak. Kentin ana yolunda sanat atölyesi ziyaretçilere kapılarını açacak. Askeri orkestra, “Duft” rok grubunun sahne alması öngörülüyor. 

Program geç saatlerde meydanda düzenlenecek olan “Diana Ekspres” konseri ile son bulacak. Karlovo belediyesi bütün misafirler için enteresan bir şey olması, bu bayramın güzel anlarını hissetmeleri, bu yörenin geleneklerine dokunmaları, geçim kaynaklarını tanımaları, şenliği hissetmeleri, emeğin meyvesinin verdiği sevinci hissetmeleri için çaba göstermiştir. 

 

BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 3 =