Yaşam

Kapıkule çöktü

AVRUPA ülkelerinde yaşayan ve yaz tatillerini geçirmek için Türkiye’ye gelen işçilerin dönüş çilesi sürüyor.kapikule-sira-cilesi

Bulgaristan tarafındaki Kaptan Andreevo Gümrük Kapısı’nda devam eden modernizasyon çalışması ve görevlilerin insan kaçakçılığına yönelik yaptığı kontrolü artırması gümrük sahası içinde ve dışında uzun araç kuyrukları oluşmasına neden oldu. Araç sürücüleri duruma tepki gösterdi.

Avrupa’da yaşayan Türk işçileri yaz tatillerini memleketlerinde geçirdikten sonra yaşadıklara ülkelere dönüşü devam ediyor. Dönüş nedeniyle Edirne’deki Kapıkule Gümrük Sahası ile Bulgaristan tarafındaki Kaptan Andreevo Gümrük Kapısı sahasının içi tamamen doldu. Kapıkule yolu üzerinde yaklaşık 3 kilometre küçük araç kuyruğu oluştu. Hava sıcaklığının da 32 derece olduğu Edirne’de, kuyrukta bekleyen işçiler ve aileleri, duruma isyan etti. Sürücüler ise işlemlerin yavaş ilerlemesini araçlarının klaksonlarına basarak protesto etti.

 

PERŞEMBE VE CUMA GELMEYİN UYARISI

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, www.trakyagumruk.gov.tr adresinden yaptığı duyuruda, “Bulgaristan Kapitan Andreevo Gümrük Kapısındaki (Kapıkule’nin karşısı) inşaat çalışmaları henüz tamamlanmadığından dolayı kapasitesinin sınırlı olması ve Bulgar polis memurları tarafından yasadışı göçmen kaçakçılığına karşı sıkı kontrol yapılması nedeniyle, Perşembe ve Cuma günleri Kapıkule’de yoğunluk yaşanmaktadır.Yoğunluktan etkilenmek istemeyen yolcuların yurtdışına dönüşlerinde, Perşembe ve Cuma günlerini tercih etmemeleri, bu günlerde çıkış yapmak zorunda olanlar ise www.trakyagumruk.gov.tr web sitemizde bulunan canlı kamera görüntüleri ve canlı yoğunluk istatistiklerini takip ederek, yoğunluk durumuna, geldikleri ve gidecekleri güzergahlara göre, Hamzabeyli, Pazarkule, İpsala veya Dereköy Gümrük Kapılarımızı kullanabilirler.”


 

Milliyet

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × 4 =