Ekonomi Haberler

İş sektörüne destek amaçlı 200 milyon levalık prosedürler uygulanmaya başladı

ovid-19 ortamında sektörüne destek önlemleri konulu online forumunda konuşan Ekonomi Bakan Yardımcısı Yana Topalova, Ekim ayının sonuna kadar Bulgar şirketlerini destekleyen dört yeni prosedürün uygulanmaya başlayacağını açıkladı.

“İnovasyonlar ve Rekabet Gücü” operasyonel programı kapsamında şirketlere 200 milyon leva /102 milyon avro/ tutarında karşılıksız yardımın sağlanması bekleniyor.

Sağlanan yardımın bir kısmından cirosu 500 bin levanın /255 bin avronun/ üzerinde olan sözüm ona “büyük küçük ölçekli lişletmeler” pandeminin ekonomik sonuçlarını gidermek için yararlanacak. Bu işletmelere tahsis edilecek 78 milyon leva ile, likidite, cari kaynaklar ve şirket harcamalarının karşılanması sağlanacak.

Yine aynı miktarda para, “Covid-19 ortamında KOBİLER faaliyetinin adaptasyonu” prosedürüne tahsis edildi. Bu sefer sağlanan kaynaklar yapılandırma ve güvenli iş ortamının sağlanması yönünde kullandırılacak.

Ekonomi Bakan Yardımcısı, doğrudan faydalanıcı olan ulaştırma ve turizm bakanlıkları ile anlaşmaların artık imzalandığını belirtti.


Bu anlaşmalar, otobüs taşımacılığı yapan küçük ve orta ölçekli işletmelere /15milyon avro/ve turoperatör ile seyahat acentelerine destek prosedürlerine /5 milyon avro/ ilişkin olmakta.

Bakan Yardımcısı Topalova’nın açıkladığı gibi “KOBİLER’in üretim kapasitesinin iyileştirilmesi” prosedürü kapsamında diğer daha 68 milyon levanın /34 milyon avro/ anlaşmalara bağlanmasının kararlaştırıldı. Yani onay alan işletmeler üretimini artırmak amacı ile makine ve donatıma yatırım yapmak üzere kaynak alacaktır.

Mikro ve küçük işletmelere destek prosedürü kapsamında sunulan 27 bin kadar teklifin hepsi incelendi ve haftanın sonuna kadar 21 bin şirkete toplam 173 milyon leva /88 milyon avro/ tutarında ödemeler yapılacak.

Orta ölçekli işletmelere destek prosedürü kapsamındaki değerlendirme işlemleri ise Kasım ayının sonuna kadar tamamlanacak.

Karşılıksız yardım şemaları dışında iş sektörüne destek önlemleri kapsamında Bulgaristan Kalkınma Bankası BBR tarafından ayrıcalıklı şartlarda kredilendirme imkanı da sağlanıyor.


Krizle mücadele önlemleri çerçevesinde banka üzerinden şimdiye kadar ülke ekonomisine 140 milyon leva yatırıldı.

Yana Topalova, ayrıca Fonlar Fonu ve Bulgaristan İhracat Sigorta Ajansı üzerinden sağlanan imkanlara da dikkat çekti. Ajans, şirketlere ertelenmiş ödeme şartlarında çalışma olanağını sunarak sigorta karşılığını temin ediyor.

BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × four =