Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) Elemelerinde dün akşam Sofya’da Bulgaristan ile İngiltere arasında oynanan maçta Bulgar taraftarlarının ırkçı davranışlarını şiddetle kınadı.

İngilizler maçı 6-0 kazandı, ancak karşılaşmanın ilk yarısında Bulgar taraftarların ırkçı tezahüratlarda bulunması sebebiyle Hırvat hakem Ivan Bebek, maçı iki kez durdurmak zorunda kaldı.

Birleşik Krallık Başbakanı Johnson’un sözcüsü, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ”Dün tanık olduğumuz ırkçılık iğrençti ve futbolda ya da başka hiçbir yerde yeri yok” dedi.

Johnson’un sözcüsü,” İngiliz futbolcular ve antrenörler onurlu bir duruş sergilediler ve Başbakan onları tebrik ediyor. Oyuncular, aciz saldırganların kurbanı oldu. UEFA’nın gerçekleri kabul etmesi gerekiyor. Futbolu karalayan ırkçı eylemlere karşı yeterli tepki verilmiyor. Futbolda ırkçılık ve ayrımcılığın kökü kazınmalıdır. Futbol Federasyonu’nun acil soruşturma ve ağır yaptırım taleplerini destekliyoruz. Bunun hızlı bir şekilde yapılmasını talep etmek için UEFA’ya mektup göndereceğiz” diye kaydetti.

 

Kırcaali Haber

Reklamlar