Haberler Siyaset

İliyana Yotova: Bölünürse, Avrupa çok küçük kalacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova, Sofya’da “AB’nin bağımsız küresel güç olma potansiyeli var mıdır?” konulu  konferansın açılışını yaptı. Konferans Ekonomik ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü ve “Friedrich Ebert” Vakfı tarafından organize ediliyor.

İliyana Yotova, konuşmasında AB devletlerinin ortak dış politika kararları hakkında birçok çekinceleri olduğunu, bunların uzlaşma  değil, taviz olarak görüldüğünü söyleyerek, gerçek bir ortak dış politika sağlanması için AB anlaşmalarının yeniden gözden geçirilme zamanın gelip gelmediği sorusunu yöneltti.

AB’nin gelecekteki genişlemesine dair ortak pozisyon da mevcut değil.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova, genişlemeden sorumluluk alanını,  giderek Avrupa politikalarından uzaklaşan Macaristan’a vererek,  Avrupa Komisyonu’nun genişlemeye yönelik verdiği sinyallere de dikkat çekti.

Yotova, giderek artan iç bölünmeleri birleşmiş bir topluluk olarak gelecekteki gelişimine ilişkin riskler bağlamında AB için bir tehdit olarak tanımladı.


Yotova “Avrupa, Kuzey ve Güney, Doğu ve Batı arasındaki farklılıkları aşmalı. Bölünürse, Avrupa çok küçük kalacak” diye konuştu.

 

BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − five =