Hollandalılar hala AB’nin en müreffeh vatandaşı

AB içerisinde üç büyük ekonominin ardından Hollanda 2012 yılında kişi başına en yüksek gelir düşen ülke oldu. Avrupa içinde kişi başına düşen en yüksek gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) açısından Lüksemburg, geleneksel olarak yine birinci olarak çıktı.

abBu skora Büyük Dükalık’ta yer alan geniş finans sektörünün etkisinin büyük olduğu bildirildi. Bu kriter temelinde geçen yılda Avusturya ve İrlanda Hollanda’nın önüne geçmişti.

Geçen yıl kişi başına düşen gelir bakımından Hollanda ekonomisi Avrupa ortalamasından yüzde 28, Avusturya ekonomisi yüzde 31, İrlanda ekonomisinden ise yüzde 29 oranında daha yüksekti. Hollanda dördüncü sırayı İsveç ile paylaştı.

Listenin en alt sıralarında Bulgaristan ve Romanya yer aldı. Kişi başına düşen gelir bakımından bu ülkelerin ekonomileri Avrupa ortalamasının yarısından daha küçük olduğu bildirildi.

Kişi başına düşen tüketim bakımından Hollanda’nın oldukça ileri bir noktada olduğu ölçüldü. Geçen yıl Hollanda’da kişi başına düşen tüketimin Avrupa ortalamasından yüzde 12 oranında daha yüksek olduğu saptandı.

Bu ortalamanın Belçika, Danimarka, Finlandiya ve Fransa ile aynı seviyede olduğu belirtildi. Bu kriterlere göre, Lüksemburglular, Almanlar, Avusturyalılar, İsveçliler ve İngilizler Hollandalılardan biraz daha zenginler.

En zengin ülke sıralaması aynen şu şekilde oldu

1 Luxemburg
2 Noorwegen
3 Zwitserland
4 Oostenrijk
5 Ierland
6 Zweden
7 Nederland
8 Denemarken
9 Duitsland
10 België
11 Finland
12 IJsland
13 Verenigd Koninkrijk
14 Frankrijk
15 Italië
16 Spanje
17 Cyprus
18 Malta
19 Slovenië
20 Tsjechië
21 Griekenland
22 Portugal
23 Slowakije
24 Litouwen
25 Estland
26 Polen
27 Hongarije
28 Letland
29 Kroatië
30 Turkije
31 Roemenië
32 Bulgarjie
33 Montenegro
34 Servië
35 Macedonië

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir