Yaşam

Göstericiler erken seçim istedi

Bulgaristan’da Başbakan Plamen Oreşarski hükümetine karşı gösteriler ikinci ayına girdi. Gösterilerin 31’inci gününde de erken seçim istendi.

bulgaristanda_gostericiler_erken_secim_istediSosyal paylaşım siteleri üzerinden organize olan göstericimer, Sofya’nın ana caddelerinden yürüyerek, başbakanlık, meclis ve başlıca siyasi partilerin genel merkez binalarının önünden geçti. Hükümet aleyhinde sloganlar atan göstericiler, erken seçime gidilmesini talep etti.

Göstericilerden bazıları üzerinde “Bulgaristan” yazılı futbol forması giyerek, Oreşarski hükümetine “zafer penaltısı” atmak istedi. Bu sırada, “Bunalım Karşıtı” yazılı fosforlu yelekler giyen polisler, provokasyon girişiminde bulunmaya çalışan küçük grupları bölgeden uzaklaştırdı.

Binlerce kişinin katıldığı protestoların yanı sıra her akşam Sofya’da sayısı genelde 100 kişiyi geçmeyen diğer bir grup da hükümet lehine gösteri düzenliyor.

Bu arada, “Bulgaristan’ın Sesi” adlı bir yarışma programında ikinci olan İgor Şabov adlı kişi, bir termik santralın 154 metrelik bacasına çıkarak, hükümet karşıtı eylem yapmaya çalıştı. Daha sonra ikna edilen Şabov, profesyonel dağcıların eşliğinde bacadan indi.


 

AA

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × four =