Yaşam

Glavinitsa’da muhtaç vatandaşlar için giyim toplama kampanyası başlatıldı

Silistra’nın Glavinitsa kasabasında “Belediye Gardrobu” adı ile elbise toplama kampanyası başlatıldı. Belediye başkanlığı tarafından organize edilen kampanya ile yoksul, yalnız veya sosyal kuruluşlarda yaşayan vatandaşlara ve çok çocuklu ailelere destek verilecek.

“Her evde yıllarca giyinmemekle birlikte iyi korunmuş elbiseler var. Bunları atmak veya “lazım olur” deyip boşu boşuna dolapta yer işgal etmesini devam ettirmek yerine ihtiyacı olan birine bağışlamak çok daha iyi olur” diyor Şumen Radyosuna konuşan sosyal hizmetlerden sorumlu belediye başkanı yardımcısı İvanka Tsyarova ve şunu da ekliyor:

“Şimdi sonbaharda evlerde temizlik yapılır. Herkesin bağışlayabileceği yıpranmamış, korunmuş elbiseleri var. Dolayısıyla biz de önce kasabanın farklı yerlerine elbise toplama konteynerlerinin yerleştirilmesini düşündük. Belediye yönetimi ile bu fikri görüştüğümüzde belediye başkanı Necdet Cevdet konuya çok sıcak bakınca uygun bir mekanda “belediye gardrobunun” kurulması kararı alındı. Böyle bir mekan bulup gerekli temizlik ve dezenfeksiyon işlerini yaptık, içini donattık ve giyim bağışları almaya başladık” diye konuştu İvanka Tsyarova.

Belediye gardrobu Glavinitsa’nın merkezinde, şehir polikliniğinde sokak “Oborişte” 45 adresinde bulunuyor. Her gün saat 16 ile 18 arasında elbise bağışları alınıyor, bağışta bulunan vatandaşlara sertifikalar veriliyor.

Getirilen elbiseler ihtiyaç sahiplerine nasıl dağıtılacak sorusu üzerine İvanka Tsyarova şu cevabı verdi:

“Maddi sıkıntı içinde yaşayan vatandaşlar ile çok çocuklu ailelere ilişkin istatistik verilerimiz mevcut. Sosyal işçiler ve sağlık aracısının yer aldığı bir komisyon kimin ne tür ihtiyaçları olduğuna dair değerlendirme yapacak. Muhtaç kişilerin içini biraz olsun ısıtmayı ümit ediyoruz. Glavinitsa belediyesi bölgesinde muhtaç kişilerin sayısı hiç te az değil. Yoksulluk içinde yaşayan çok çocuklu aileler, işsiz vatandaşlar, kimsesi olmayan yalnız insanlar, yetim veya yarı yetim çocuklar var. Yangında evi yanan, afetzede vatandaşlara da bu şekilde yardım etmek mümkün”.

Glavinitsa’da sayılı günler önce kurulan belediye gardrobu artık dolmaya başladı. İlk elbise paketleri belediye başkanlığı çalışanları tarafından bağışlandı. Belediye yönetimi, artık kullanmadıkları elbiseleri bağışlamak isteyen insanların çok olacağını ümit ediyor.

Çeviri: Tanya Blagova, BNR