BULTÜRK’TEN AHDE VEFA VE ANMA PROGRAMI;
GANİRA PAŞAYEVA İÇİN ANMA PROGRAMI VE
MEVLİD-İ ŞERİF PROGRAMI DÜZENLENDİ

Geçtiğimiz hafta vefat eden Azerbaycan Milletvekili (TÜRK DÜNYASININ SULTANI) Ganira PAŞAYEVA’nın vefatının ardından ilk Cuma gecesi olan 5 Ekim 2023-Perşembe günü saat 18:00’da BULTÜRK Genel Merkezinde vefa borcunu ödemek üzere “Anma Programı ve Mevlidi Şerif“okutuldu.

BULTÜRK Genel Başkanı Rafet ULUTÜRK;
Katılan tüm Türk Dünyası sevdalılarına hoş geldiğiniz sefalar getirdiniz, Bu gün Türk Dünyasının SULTANI Ganira PAŞAYEVA’ya ahde vefa görevimizi yerine getirmek için bugün bu mevlidi yapıyoruz. Aslında bu her Türk’ün görevidir, çünkü Türk vefalıdır, adaletli-hakkaniyetlidir, ahlaklıdır-merhametlidir, vicdanlıdır ve cesaretlidir. Türkü tanımak için bu özelliklere bakmanız yeterli olacaktır. Türk Dünyasının SULTANI Ganira PAŞAYEVA’ya bu kısacık ömründe bunu hepimize gösterdi ve tüm Türk Dünyasının gönüllerini fethetti. İşte ne mutlu ona ki bu kısacık ömründe bunu başarabildi. Allah rahmet eylesin mekanı cenettir inşallah. Bu gün bizim bu mevlidimize geldiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür eder saygılar sunarım. Dedi.

 

Ardından BULTÜRK Genel Merkezinde yapılan programda BGSAM Başkan Yardımcısı Eğitimci-İlahiyatçı Yazar Nevzat ÖZTÜRK, yaptığı açılış konuşmasında; “Ganire PAŞAYEVA’nın Türk Dünyasının Sultanı Türk’ün Türk dünyasının cesur, kahraman bir evladı olarak yaşadığını, kısacık ömrüne çok şeyler sığdırdığını, dünyanın neresinde bir zulme uğrayan bir insan varsa onların yardımına koştuğunu” belirttikten sonra Kuran-Kerimden ayetlerle hayatın ve ölümün anlamı üzerinde kısaca durdu. Kur’an-ı Kerim’in Mülk Suresinde Allah (c.c)’ın; “ O Allah ki, hayatı ve ölümü sizin hanginizin daha güzel işler yaptığını imtihan için yarattı” ayetini okuyarak kısa açıklamasını yaptı.

Nevzat ÖZTÜRK, “Dolayısıyla bu dünya hayatının gelip geçici olduğunu ancak insanın başıboş bırakılmadığını” ifade etti. Ayrıca Ganire PAŞAYEVA’nın, bir konuşmasında; “Ölümden korkmadığını, çünkü her gün güzel işler yapmak için gayret ettiğini, her günün sonunda ölümün geleceğini düşünerek iyi işler yapmaya çalıştığını, ölümün dosta kavuşma anı olarak değerlendirdiğini, dünyadan gittikten sonra adam gibi adamdı, Allah rahmet eylesin desinler yeter” dediğini belirttikten sonra,

“ BULTÜRK ve BGSAM olarak olarak Türk Dünyasının Sultanını bu güzel insanı anmak, onun ruhuna Mevlidi Şerif okutmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Öncelikle bu daveti icabet ederek buraya geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde kısa açılış konuşmasını yaptıktan sonra programa katılan Türk Dünyasının Temsilcileri ve STK Yöneticilerine duygu ve düşüncelerini ifade etmek üzere söz verildi.

Konuşma yapanlar; İlk konuşmayı Azerbaycan Türkleri adına Lale HASANOĞLU Hanım,
Türk Dünyasının Ak Sakallılarından Kemal SALLİ,
Türk Dünyasına Güzel Hizmetleri olan Türk Dünyasının duayeni Metin ÖZKAN,
Suriye Beydilli Türkmenleri Dernek Başkanı Ahmet AĞCA,
Çuvaş Türklerinden Nadina CAVADOVA,
Dağıstan Dernek Başkanı Zümrüt hanım,
Afganistan’da İpek Yolu Vakfı Başkanı Mustafa Kemal MAHDUM,
İrak Türkleri Derneği Başkanı Kemal BEYATLI,
Araştırmacı Gazeteci yazar Şamil KUCUR,
Gagauz Türkleri Dernek Bşk. Necdet ERTUĞRUL;
Moldova-Gagauzyanın Akademisyenlerinden Olga RADOVA Hanım,
Dünya Türkleri Derneği temsilcisi Abdullah Türer YENER,
Rumeli Vakfı yöneticisi Kemal BALTEPE,
Özbekistan Gül-Shat İbrahim,
Sosyolog Berin YAGLIOĞLU,
Psiholog Alanur ÖZALP,
Ağırılı Abdullah DİNÇER
Filibeli Nesrin SİPAHİ,
Afganistan Kültür Bakan Yrd. Abdul BEŞİR,
Ebru Bilgisayar Kursları Sahibi Mehmet DOĞAN,
TÜRK DÜNYASININ SULTANI Ganira PAŞAYEVA’ya unutulmayacak bir plaket kupa tasarlayan, BULTÜRK’ün öncülüğünde Bayrampaşa’da Türk Dünyasında İlk Kadın Kurultayında kendisine özel hediye yapan Osman DUMAN,
Son konuşmayı yapan Avrasya Federasyon Başkanı İsmail CENGİZ’e ayrı ayrı söz verildi.
Tüm Türk Dünyası Liderleri hatıralarını ve üzüntülerini dile getirdiler.

Her bir davetli özetle; “Ganire PAŞAYEVA’nın hoş sada bırakarak aramızdan ayrıldığını, yerinin doldurulamayacağını, bize düşenin onun fikirlerini gelecek nesillere aktarmak ve nice Ganire PAŞAYEVA’lar gibi cesur yürekli insanlar yetiştirmek olduğunu, BULTÜRK’e böyle bir program yaptığı için teşekkür ettiler”.

Ardından Ganire PAŞAYEVA için Kur’an-I Kerim ve Mevlid-i Şerif okundu.

Programa özel olarak Düzce’den katılan Sabri Ergin Hoca ve kardeşimiz Furkan Tanrıverdi güzel sesleriyle insanları mest ettiler. Özellikle kardeşimiz Furkan Tanrıverdi’nin “Amine Hatun Bahrini” okuyuşu, Sabri Hocanın Kur’an-I Kerim ve okuduğu kasideler kulakların pasını silerken manevi olarak davetlileri duygulandırdı.

Programın sonunda BGSAM Başkan Yardımcısı Eğitimci-İlahiyatçı Yazar Nevzat ÖZTÜRK bir dua yaptı duasında,

“Ganire PAŞAYEVA’nın  Allah’ın Resulüne komşu olmasını, Cenabı Hakk’ın Cennetinde cemaliyle onun müşerref kılmasını, ayrıca Doğu Türkistan’da Irak’ta Suriye’de Afganistan’da velhasılı dünyanın dört bir yanında zulme uğrayan Türk ve Müslüman kardeşlerimizin bir an önce huzur içinde yaşayabilecekleri günlere kavuşmasını mülkün sahibi olan Allah’tan dilediğini” dile getirdiği duası çok güzel ve duygusaldı.

 

Duanın bitiminde tüm davetlilere ikramda bulunuldu. Ayrıca topluca çekilen fotoğrafın ardından davetliler özellikle okuyucular Sabri Ergin ve Furkan Tanrıver’e çok teşekkür ederek ve memnuniyetlerini belirterek ayrıldılar. Ganira PAŞAYEVA’ya yakışan, güzel, mütevazı ve samimi bir anma programı oldu.

Böylece BULTÜRK Derneği Rafet ULUTÜRK Başkanlığında yine bir ilke imza atmış oldu.

Davete katılanların memnuniyetleri ve sözleri daha güzel programlarda buluşmak üzere bizlere cesaret vermiştir.

Katılan tüm Türk Dünyasının temsilcilerine, sevdalılarına teşekkür ediyoruz.

VEFALI DOSTLARA TEŞEKKÜR EDİYORUZ.
GANİRA PAŞAYEVA’NIN RUHU ŞAD OLSUN

Dr. Nedim BİRİNCİ

Reklamlar