Yaşam

Freelance çalışmak isteyenlere kolaylık sağlayacak yeni uluslararası platform

Yeni kurulan bir platform serbest mesleğe başlamak isteyenleri aydınlatacak ve dünya çapında yayılmış olan freelancer “okyanusunda” kendilerini en iyi şekilde konumlandırmalarına yardım edecek. Platformu hazırlayanlar serbest çalışanlara müşteriler elde etme ve sunum ile tanıtım becerileri kazandırma amacını izliyor.

freelancersincubator.com Eğitim Merkezinin yöneticisi İliyan Petrov serbest mesleğin son yıllarda popülerlik kazandığını söylüyor ve şöyle devam ediyor:

Kursiyerlerimizin % 40’tan fazlası evden serbest çalışabilecekleri yeni kalifiye beceriler edinmek istiyorlar. Bu oran her geçen yıl artıyor ve artık toplumsal bir fenomen haline geliyor. Bulgaristan’da vergilerin epey düşük, yaşam kalitesinin ise Batı Avrupa standardından pek farklı olmamasından dolayı, serbest mesleklerini çalışmak üzere Bulgaristan’a gelen yabancıların sayısında da artış gözleniyor. Freelance  türü Bulgaristan’da da dünya çapında da hep daha fazla aranan ve sıkça rastlanan çalışma biçimi oluyor.”

Platform, dünyanın ilk “freelancer inkübatörü” veya “girişimci merkezi” olarak lanse ediliyor. Bulgaristan’da bu projenin gerçekleştirilmesinde ve uygulanmasında yeni olan nedir, sorusuna İliyan Petrov şu cevabı verdi:

“Müşterilerimizin neden mesleki eğitim aradıklarını ve amaçlarının ne olduğunu araştırdığımız bir çalışma sonucu bu fikir ortaya çıktı. Bu araştırma, müşterilerimizin büyük bölümünün serbest çalışma imkanları aradıklarını gösterdi. Verileri özetledik ve eğitimlerimizi bu yönde uyarlamaya karar verdik. Belirli bir meslek edindikten sonra (örneğin iç mimari tasarımcısı, programcı, grafik tasarımcısı v.s) müşterilerimize tamamen serbest mesleğe yönelik bir hazırlık sunuyoruz.


Serbest mesleğe giriş konseptini geliştirirken böyle bir eğitimin yapısını öğrenmek için uluslararası örnekler aradık, ancak benzeri bir fikre rastlamadık. Bu nedenle sadece Bulgaristan ile sınırlı kalmayarak “freelance inkübatörü” konseptimizle yurtdışına da hitap ederek, daha fazla insanın yararlanabileceği uluslararası bir platforma dönüştürdük. Bulgaristan’daki müşterilerimiz için “Serbest mesleğe başarılı başlangıç” adı altında ücretsiz kurslar sunuyoruz. Freelancersincubator.com sitesindeki İngilizce eğitimler webinar şeklinde canlı olarak izlenebilecek ve yine ücretsiz olacak”.

İliyan Petrov, eğitim görevlilerinin freelance çalışma alanındaki önemli deneyimiyle katılımcılara know-how bilgi paylaşacaklarını söyledi ve şöyle devam etti:

“Kurslarda eğitimcilerin birçoğu yabancı olacak. Birçoğu eğitim dışında freelance mesleklerine ilk adım atanlara kendi bilgi ve tecrübelerini de paylaşmaya hazır. Çünkü onlar başlangıçta, hele uluslararası piyasada iş yapabilmenin ne kadar zor olduğunu çok iyi biliyor. Hocalar bilgileri sayesinde daha fazla insanın bu yola adım atmalarına yardım edeceklerinden dolayı çok heyecanlı”.

Teknolojilerin gelişmesi, freelance mesleklerinin de gelişmesine sebep oluyor, diyor İliyan Petrov. Serbest meslek sahiplerine iş sağlayan platformların gelişmesini ise buna örnek olarak gösteriyor. Aynı şekilde bu platformlar dünyanın neresinde olursa olsun, ihtiyaç duyulan kalifiye elemanın bulunması ve onunla sözleşme imzalama sürecini kolaylaştırıyorlar. Bu şekilde, yapılan iş hakkında tam şeffaflık da sağlanmış olacak.

 

BNR


Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 − 6 =