Siyaset

Fakıbaba’ya ilk ziyaret Bulgar mevkidaşından

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bulgaristan Tarım, Gıda ve Ormancılık Bakanı Rumen Porodzanov ve beraberindeki heyetle Bakanlıkta bir araya geldi.

Fakıbaba, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki iş birliği ve dostluğun tarihin köklerine kadar gittiğini dile getirdi. İki ülke arasındaki dış ticaret hacmine işaret eden Fakıbaba, bunu yeterli görmediklerini belirtti. Fakıbaba, tarım sektöründeki bazı problemleri dost ve müttefik ülkeler olarak aşabileceklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Taze sebze ve meyve ihracatımızın yüzde 90’ı Bulgaristan kapısından geçmektedir. Buradaki kontrollerden dolayı bazı sıkıntılar yaşanıyor. Öte yandan AB’den ithal ettiğimiz canlı hayvanların Türkiye’ye girişi de Bulgaristan’dan yapılmaktadır. Burada beklemeden dolayı bazı sıkıntılarımız var ama doktor ve finansçı olan iki tarım bakanının bu sorunları çözeceğine ve ilişkileri çok daha iyi yerlere getireceğine yürekten inanıyorum.”

“Bulgaristan ile problemleri en kısa zamanda aşacağız”

Avrupa ülkelerinden, 15 Temmuz hain darbe girişimini kınayan ilk ülkenin Bulgaristan olduğunu ifade eden Bakan Fakıbaba, kendisini bakanlık seviyesinde de ilk kutlayan bakanlığın Bulgaristan Tarım Bakanlığı olduğunu belirterek memnuniyetini dile getirdi. Fakıbaba, iki ülkenin iş birliği ve dostluğunun derin köklere dayandığını vurgulayarak, “Bulgaristan ile çok iyi ilişkilerimiz var. Ekonomik olarak ortalama 4,5 milyar civarında bir iş birliği söz konusu, bunu yeterli görmüyoruz ve çok daha fazla artacağına, iş birliği ile tarımı daha ileriye götüreceğimize inanıyorum. Bu kapsamda toplantılarımız devam edecek. Geçen yıl 12’nci toplantımız Sofya’da olmuştu, 13’üncü tarım toplantımızı uygun olursa eylül ayında Türkiye’de yapacağız. Daha sonra Sofya’da tarım iş adamlarıyla yine toplantılarımız olacak. Bazı problemlerimiz olabilir ama bunları iki dost ülke olarak en kısa zamanda aşacağımıza inanıyorum. Özellikle taze sebze ve meyve ihracatımızın yüzde 90’ı Bulgaristan kapısından geçmektedir, buradaki kontrollerden dolayı bazı sıkıntılarımız vardır. AB’den ithal ettiğimiz canlı hayvanların Türkiye’ye girişi de Bulgaristan’dan yapılmaktadır, burada da yine beklemeden dolayı bazı sıkıntılarımız vardır. Ama ben iki bakan olarak bu ilişkileri iyi hale getireceğimize inanıyorum. Özellikle 2018’de AB dönem başkanlığı Bulgaristan’a geçtiğinde yeni fasılların açılmasında Türkiye’ye mutlaka yardımcı olacaklarına inanıyorum” şeklinde konuştu.

“Herkesin kurban kesmesini istiyoruz”

Kabulün ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Fakıbaba, Kurban Bayramı’nda pazarlardaki hayvanların yetersiz kalması durumunda Bulgaristan’dan küçükbaş hayvan ithal edilip edilmeyeceğine ilişkin soruya, “Biz dün başladık malumunuz ve gece saatlerine kadar arkadaşlarımızla görüş alışverişinde bulunduk. Bizim buradaki oluş amacımız insanları rahatlatmak, mutlaka bu kararları alacağız ve elimizden geldiği kadar hem üreticiyi hem tüketiciyi korumak açısından tedbirler için görüşüyoruz. Ama benim yapı olarak, Ahmet Fakıbaba olarak, kesin şu şöyle, bu böyle olacak diye peşinen ilk günden bir şey söylemem doğru olmaz. Halkımız şunu iyi bilsin ki onlar her şeyin en güzelini hak ediyorlar, özellikle Kurban Bayramı’nda herkesin kurban kesmesini biz de çok arzu ediyoruz ama dediğim gibi biraz zaman. Bu toplantıdan sonra arkadaşlarımızla tekrar çalışacağız, et fiyatlarını nasıl düşürürüz bunların hepsini değerlendireceğiz. Bu önemleri en kısa sürede almamız gerektiğinin de farkındayız” diye yanıtladı.

Konuk bakan Porodzanov da Bakanlık görevini devralması nedeniyle Fakıbaba’yı tebrik etti.

Tarım ve hayvancılığın dünyanın en önemli sektörlerinden biri olduğuna dikkati çeken Porodzanov, bu alanlarda büyük tecrübe sahibi olan iki ülke için ziyaretin çok önemli olduğunu söyledi.

Porodzanov, Fakıbaba’nın ilk dış kabulü olması nedeniyle bu görüşmenin kendileri için de güzel bir tesadüf olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bizim gayemiz bugüne kadar iyi gelişen ikili ilişkilerin bundan sonra daha üst seviyelere taşınmasıdır. İki ülkenin buna ortak çaba göstereceğine inancımız tam. Bulgar ve Türk hükümetlerinin çok sağlam zemine oturmuş ilişkileri var. Bundan sonra da daha iyi bir iş birliğine imza atacağımıza eminim. Size ve ekibinize yeni görevinizde başarılar dilerim.”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bulgaristan Tarım, Gıda ve Ormancılık Bakanı Rumen Porodzanov ve beraberindeki heyetle Bakanlıkta bir araya geldi. Gazetecilerin et fiyatlarına ilişkin sorularını yanıtlayan Fakıbaba, göreve dün başladığını belirterek, ilk gün saat 02.00’ye kadar Bakanlıktaki yetkililerle görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Fakıbaba, şunları kaydetti: “Mutlaka ve mutlaka et fiyatları konusunda önlem almamız gerektiğini biliyoruz. Hem üreticiyi hem tüketiciyi mutlu etmek devlet, bakanlık ve hükümet olarak bizlerin görevi ama benim bugün Ahmet Fakıbaba olarak ilk günden peşinen bir şey söylemem doğru olmaz. Halkımız her şeyin en güzelini hak ediyor. Biraz zaman istiyoruz ancak bu çok uzun bir süreyi kapsamıyor. Bu konuda mutlaka tedbirlerimizi alacağız ve kısa zamanda halkımıza açıklayacağız. Onun için ‘biraz sabır’ diyorum. Kurban Bayramı’nda bütün vatandaşlarımızın bütçelerine uygun kurban kesimi yapmaları da hepimizin arzusu”

Bakan Fakıbaba, konuşmaların ardından göreve başlaması nedeniyle konuklara ve basın mensuplarına gül takdim etti.

Toplantı daha sonra basına kapalı sürdü.

Kaynak: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + twelve =