Ekim başında olası erken seçimlerdeki katılım oranı acil çözüm bekleyen sorunların toplamına bağlı.

Ülkemiz, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in, hükümet kurma yetkisini, Halk Meclisi’ndeki ikinci en büyük siyasi güç olan, yani geçen yıla kadar iktidarda olan, şimdi ise ana muhalef GERB ve SDS oluşumuna vermesini bekliyor.

Ancak GERB lideri Boyko Borisov, hükümet kurma yetkisini iade edeceklerini açıkladı.

Bu nedenle, analistler, şimdiden üçüncü hükümet kurma yertkisine veya ülkenin bir sonraki seçimlere kadar geçici teknokrat hükümet tarafından yönetilme olasılığına odaklanmış durumda.

Söz konusu hükümetin kurulması durumunda, bu Cumhurbaşkanı Rumen Radev için dördüncü geçici teknokratlar hükümeti olacak ve böylece görev süresince en fazla geçici hükümet kuran cumhurbaşkanı olarak tarihe geçecek.

Rumen Radev

Temmuz ayı sonundan önce hükümeti kurma prosedürünün hızlı ve sonuçsuz bir şekilde kullanılmasının hükümetin ve parlamentonun faaliyetlerine son vereceğini ve birçok önemli sorunun çözülmeden kalacağını belirten Cumhurbaşkanı Rumen Radev, “Anayasa gereğeince, 2 ay içinde seçim tarihini açıklamam gerekiyor. Bu, seçimlerin Eylül ayında olması anlamına geliyor, ki bu durum da beraberinde riskler getiriyor, ancak diğer yandan, bir hükümet kurma prosedürünün çok fazla uzatılması, yönetim açısından kumar nitelikli kararlar almaya teşvik ediyor. Ayrıca partiler arasında giderek daha kalın kırmızı çizgiler oluşuyor ve bu da, olası bir erken seçimden sonra hükümet kurmayı daha da zorlaştırıyor” dedi ve üçüncü hükümet kurma yetkisini vermeden önce Halk Meclisi’nde temsil edilen partilerle ikinci bir istişare turu yapacağını duyurdu.

Üçüncü hükümet kurma yetkisi ile bir yönetim çoğunluğu oluşturma hipotezi ne kadar gerçekçi?

Gazeteci Veselin Stoynev’e göre, önceki dörtlü koalisyonda yer alan oluşumlar, yeniden müzakere etmeye hazır.

Bulgaristan Sosyalist Partisi BSP, zaten iki kez beklentileri karşılayamadığı ve çalışan bir yönetim konfigürasyonu kuramadığı için, üçüncü görev süresinin “Demokratik Bulgaristan’a” devredilme olasılığı yüksek.

Veselin Stoynev

“Prodaljavame Promyanata” konusunda Stoynev kesin konuştu:

“Prodaljavame Promyanata”, seçimlerde basamakları tırmanacağını düşünüyorsa, bu bir hatadır.1990 yılından sonra,1997-2001 döneminde iktidarda olan İvan Kostov hükümetinin dışında salt çoğunlukla yöneten bir hükümet olmadı, ama o zaman büyük bir krizden çıkıyorduk. “Prodaljavame Promyanata”, ne kadar oy kazanırsa kazansın, yine de koalisyon halinde yönetmesi gerekecek.”

“Demokratik Bulgaristan” partisi milletvekili Martin Dimitrov, BNR’ye konuşurken “Seçim olacak, ancak acele etmeye gerek yok” dedi ve teknokratlar hükümetinin kurulması tezini öne sürdü:

Martin Dimitrov

„Parti liderlerinin katılımı olmadan, teknokratların yer aldığı bir hükümet olmalı. Bu hükümetin yol ufku, ya 2023’te parlamento seçimleriyle ikisi bir arada yapılacak yerel seçimlere kadar, ya da gelecek yılın sonuna kadar olmalı“.

“Bu olası kabinenin önceliklerini içeren bir deklarasyonun sunulması ve oylanması, gerekli çoğunluğun oluşturulmasının temeli olabilir” diye sözlerine ekledi Martin Dimitrov ve şunların altını çizdi:

 

Bir dizi seçime girmemiz ve bir sonraki Halk Meclis’teki partilerin giderek daha fazla parçalanması, çoğunlukların oluşumunu giderek daha zor bir görev haline getirme konusunda gerçek bir risk teşkil ediyor.“

 

 Dörtlü koalisyondan ayrılarak ve bakanlarını Başbakan Kiril Petkov kabinesinden çekerek mevcut siyasi krize neden olan şovmen Slavi Trifonov’un “İma takav narod”partisi, her iki oluşumla da iyi iletişimleri olduğu için “Demokratik Bulgaristan” ve BSP ile diyalog kurmaya istekli görünüyor.

Stanislav Balabanov

“İma takav narod”partisi milletvekili Stanislav Balabanov şunları belirtti:

Bizim için önemli olan, devletin yeni bir kaosa sürüklenmemesi, çünkü insanlar seçim istemiyor.

Bu nedenle, belirli parametrelerle ve belirli bir süre için net bir program hazırlamak için neyin pratik olduğuna karar vereceğiz. buradaki alternatif kaostur, ama hiçbir şey olmazsa seçimlere gideriz, endişelenecek bir şey yok.”

Ancak olası ve ardışık olan erken seçimlerin sonuçlarını tahmin etmek zor.

BNR’ye konuşan politolog Evgeniy Daynov:

Evgeniy Daynov

„Bu son derece dinamik durumda, seçim günü insanlar hangi düşünceyle hareket edeceği hakkında hiçbir fikrimiz yok – dedi ve devam etti. Ukrayna’daki savaş, yeni pandemi dalgası, enerji ve gıda fiyatları ne olacağını bilmiyoruz. Ancak bana göre kesin olan bir şey var, bu da Ekim’de yapılacak olası bir seçim öncesi çözülmesi gereken sorunlar ne kadar fazla ise, seçmen katılımı o kadar yüksek olacak. Nedeni de şu, insanlar, sorunların çözülmesine oyları ile katılmak isteyecektir.“

Kaynak: BNR “Horizont” Programı ve BNR Plovdiv Radyosu

Derleyen: Yoan Kolev

Çeviri: Şevkiye Çakır

Reklamlar