61 ülkeden Bulgaristan vatandaşları 2 Ekim erken genel seçimlerde oy hakkını kullanabilecek. 

Merkez Seçim Komisyonu /TZİK/ Başkan Yardımcısı Tsvetozar Tomov komisyonun ilk olağan basın toplantısında gazetecilere bu bilgiyi verdi ve yurtdışında 734 seçim sandığının açılabileceğini söyledi.

Ülke dışında şimdilik 559 seçim merkezi kesinlik kazanırken, 175 sandığın karşılık veren ülkenin onayına bağlı olacağı açıklandı.

Tomov, Almanya’da elçilik ve konsolosluklar dışında 40 ayrı seçim merkezinde vatandaşlarımızın oy kullanabileceğini aktardı.

 

Yurtdışında oy kullanma başvuru beyannameleri 3 bini geçti. Son başvuru tarihi 6 Eylül olacak.

TZİK Başkan Yardımcısı beyannamelerin elektronik yoldan da gönderilmesini sağlayacak sistemin de açıldığını duyurdu. .

Merkez Seçim Komisyonu Sözcüsü Rositsa Mateva, siyasi güçlerin seçim pusulalarındaki numaraları için kuranın 31 Ağustos’ta yapılacağını duyurdu.  Seçimlere 24 parti ve yedi koalisyon kaydını yaptırdı. Kesin sayısı 30 Ağustos’ta belli olacak.

“Prodaljavame promyanata” ve “Demokratik Bulgaristan” partilerinin ayrı, ayrı kayıt olmalarına rağmen, önümüzdeki seçimlerde ittifakla birleşmesi ihtimali sorusu karşısında Mateva, sadece kayıtlı koalisyonlar içinde değişiklik yapılabileceğini söyledi.

Rositsa Mateva: ” Bu düzenleme Demokratik Bulgaristan” ve “Prodaljavame promyanata” partilerinin birleşemeyeceği anlamına geliyor, ancak bir koalisyondan bütün partiler bir başka koalisyona geçebilir” dedi.

Seçim başvurularında bazı partilerin imza listelerinde “ölü” kişilerin bulunduğu iddialarını değerlendiren Mateva, birkaç hafta önce imza atmış bir kişinin bu zaman zarfında ölmüş olabileceğine ihtimal vererek, bütün seçim listelerinde vefat edenlerin bulunabileceğini söyledi. Mateva: 2500 imza varsa, biz adayın kaydını yapmakla yükümlüyüz, diğer konular ise mevzuat değişikliği temasıdır” diye cevap verdi.

Reklamlar