Eğitim Haberler

Eğitim Bakanlığı, İslam din dersini verecek öğretmenler için kurs başlattı

Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Bulgaristan Başmüftülüğü, Sofya Yüksek İslam Enstitüsü (Vİİ) ve Sofya Kütüphanecilik ve Bilgi Teknolojileri Üniversitesi (Unibit), ülkedeki Müslüman topluluğuna mensup öğretmenlere yönelik İslam din öğretmenliği eğitimi projesi başlattı.

Başmüftülük Eğitim Dairesi Başkanı Amir Feleti, Grandmufti.bg haber sitesine verdiği röportajda, “Proje, ülkedeki Müslüman topluluğuna mensup pedagoji uzmanlarının mesleki gelişim eğitimi sonrasında girecekleri devlet sınavını başarıyla geçtikleri halde devlet okullarında İslam din dersi öğretmenliği yapmaları hakkı tanıyacak belge sahibi olmalarını amaçlıyor” diye kaydetti. Projenin 28 günlük eğitim semineri şeklinde uygulanacağını belirten Amir Feleti, bölge müftülüklerin önerileri üzerine davet edilen ülkenin değişik illerinden şu ana kadar 20 öğretmenin kursa kayıt edildiğini söyledi. Eğitim kursunun sonunda halihazırda mesleğini icra eden öğretmenlerin devlet sınavına girmeleri gerekecek. Devlet sınavını başarıyla geçmeleri öğretmenlere ülkedeki devlet okullarında İslam din dersini verme hakkı ve ek bir mesleki yeterlilik belgesi hakkı tanıyacak.

7 Haziran 2019 Pazartesi düzenlenen törenle eğitim kursunun resmi açılışı yapıldı. Törende proje ortağı kurumların temsilcileri hazır bulundular. Onların arasında Yüksek İslam Enstitüsü Rektörü de olan Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, Başmüftü Yardımcısı Birali Mümün Birali, Başmüftülük Eğitim Dairesi Başkanı Amir Feleti ve aynı dairede uzman Nazmiye Kulova da yer aldılar. Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nı temsilen törende Başuzman Kosta Kostov ve din konusunda uzman Yulian Odacan hazır bulundular.

Törende ayrıca Unibit Eğitim Faaliyetleri Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Elena Savova ve aynı üniversitede öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Jorjeta Nazırska ve başka konuklar hazır bulundular.

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, tüm katılımcıları selamladı ve bu ortak eğitim projesi konusunda farklı kurumlar arasındaki iyi ve başarılı iletişim için özel teşekkürlerini sundu.

Bulgaristan Başmüftülüğü