Yaşam

Edirne Tren Garı’nda Kürk Mantolu Kadınlar

LIFE dergisi fotoğrafçısı JackBirns tarafından 1950 yılında Edirne Tren Garı’nda çekilen 1950 Bulgaristan göçü fotoğrafında kadınların neden kürklü olduklarını Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu sosyal medya üzerinden açıkladı.

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda Bulgaristan’dan 1950 yılında yurda göç eden Türk kadınların üzerinde kürk olmasının sebebini paylaştı. LIFE dergisi fotoğrafçısı JackBirns tarafından 1950 yılında Edirne Tren Garı’nda çekilmiş olan fotoğrafı paylaşan Kesimoğlu, “Ömürlerinde hiçbir zaman kürk giyme fırsatı bulamayacak olan bu kadınlar, ellerindekini satıp parasıyla kürk alıyorlardı ki; Türkiye’ye geçtiklerinde kürkü satarak en azından bir miktar paralarını kurtarmış olabilsinler..,” şeklinde açıkladı.

Paylaşımın altına yapılan çeşitli yorumlar ve kıyaslamalar dikkat çekerken, Kesimoğlu sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım çok sayıda beğeni alırken, fotoğrafın altında şu ifadelere yer verdi;

”GÖÇ” -1950

Bu fotoğraf, LIFE dergisi fotoğrafçısı JackBirns tarafından 1950 yılında Edirne Tren Garı’nda çekilmiş.
Kadınların hepsinin üzerinde kürk olmasının nedeni ise;

“Bulgaristan’ın göç eden Türklerin yanlarına sadece elbiselerini almalarına izin vermesi.
Ömürlerinde hiçbir zaman kürk giyme fırsatı bulamayacak olan bu kadınlar, ellerindekini satıp parasıyla kürk alıyorlardı ki;
Türkiye’ye geçtiklerinde kürkü satarak en azından bir miktar paralarını kurtarmış olabilsinler..,

Dünya tarihinin en üzücü sahnelerinden biri de 1950’li yıllarda Bulgaristan Türklerinin maruz kaldığı insanlık dışı muameledir.

Bu süreçte taşınmaz mallarının bir çoğunu arkasında bırakan Bulgaristan Türkleri taşınabilir mülklerini yanlarında götürmek istemiştir; ancak faşizan bir yönetime sahip Bulgar hükümeti Türklerin yalnızca kıyafetleri ile gitmesine izin vermiştir.

Gidecekleri yurtta kendilerini neyin beklediğini bilmeyen Bulgaristan Türkleri hem daha sıcak tutması hem de her yerde satıldığında iyi para etmesi hasebiyle kürk satın alarak Türkiye’ye gelmişlerdir. Kürklerle zengin bir hanım portresi çizilse de aslında fotoğrafın ardında bir dram vardır.”

 

Edirne’nin sesi