Eğitim Haberler

Edirne ile Razgrad arasında eğitim takası

Edirne ile Razgrad valilikleri arasında eğitim takas programları, kültür kurumları arasında işbirliği, turizm ve ekonominin gelişmesi amacı taşıyan 5 yıl sürecek protokol anlaşması imzalanırken bu anlaşma, Edirne Valiliği’nin yabancı bir valilikle yaptığı ilk anlaşma olarak kayıtlara geçti…

Edirne Valisi Günay Özdemir başkanlığındaki heyet iki günlük çalışma ziyareti için Bulgaristan’ın Razgrad kentine gitti. Edirne Valiliği ile Bulgaristan’ın Razgrad Kenti arasında işbirliği ve ortak çalışmalara yönelik protokol imzalandı.
Razgrad Valisi Günay Hüsmen, imza töreni için Bulgaristan’da bulunan Edirne Valisi Özdemir’i valilik önünde karşıladı. Edirne Valisi Özdemir valiliğin toplantı salonunda yaptığı konuşmada, protokolün Türkiye ve Bulgaristan arasındaki anlaşmalar çerçevesinde hazırlandığını belirterek; “Türkiye ve Bulgaristan arasında son yıllarda çok iyi ilişkiler var” dedi. Vali Öz-demir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

İLK KEZ YABANCI BİR VALİLİKLE ANLAŞMA

“Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, üçüncü köprü açılışında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım’la görüşmüştü. 7 Ocak’ta Türkiye tarafından restoresi tamamlanan Demir Kilise açılacak. Borisov, kabine üyeleri ve Bulgaristan’dan yetkililerin katılımıyla önemli bir açılış olacak. İnsanlığın kültürel miraslarına iki ülkenin de değer verdiğini görüyoruz. Bu tür ilişkilerimizin gelecekte daha da artacağına inanıyorum. Valiler olarak biz de bu olumlu gelişmeye ne kadar katkı sağlayabilirsek o kadar mutlu olacağız. Edirne Valiliği bu anlamda ilk kez yabancı bir valilikle böyle bir anlaşma imzalıyor. Bundan sonra Edirne Valiliği olarak Bulgaristan’daki diğer valilikler ve Yunanistan’daki valiliklerle bu tür anlaşmalar imzalayacağız” dedi.

Razgrad Valisi Günay Hüsmen ise Edirne heyetini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek; “İsmimiz dışında mevkiidaşımla pek çok ortak yönümüz var bunun dışında işbirliklerimizi iki ülke başbakanları da destekliyor. Başbakan Boyko Borisov bu işbirliğine önem veriyor. Her iki ülke için pilot projeler gerçekleştirmeye karar verdik. Bu iki halk için de çok iyi bir başlangıç olacak. Sizleri burada ağırlamak da ayrı bir gurur” dedi.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı temsilcisi sıfatıyla törende yer alan Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosu Vassil Valchev de toplantıya katılmaktan onur duyduğunu ifade etti.

Görüşmelerin ardından Edirne ile Razgrad arasında eğitim takas programları, kültür kurumları arasında işbirliği, turizm ve ekonominin gelişmesi için faaliyetleri kapsayan ve 5 yıl sürecek olan protokol, Razgrad Valiliği’nde Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı temsilcisi gözetiminde imzalandı.

 

Hudut Gazetesi

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + nineteen =