Sağlık-Spor

Dünyadaki şifalı bitkilerin yüzde 6’sı Bulgaristan’da yetişiyor

Bulgaristan Doğal Tedavi Derneği, geleneksel tıp ile alternatif tıbbın el ele olması talebinde bulundu. Dernek Başkanı Zofiya Şcerbak, hafif hastalıklarda etkili ve ağır hastalıklara standart tıbba destek olarak alternatif metotlara daha büyük güven duyulmasını istedi.
bulgaristan-bayrak-haritaÜyeler, homeopatinin faydalarından en önemlerinin ucuz olması, yan etkilerinin bulunmaması ve diğer ilaçlarla menfi etki oluşturmadığını saydı. Dünyadaki şifalı bitkilerin yüzde 6,4’ünün Bulgaristan’da bulunduğunu söyleyen Sçerbak, ülkede 700 çeşit farklı şifalı otlara rastlandığını kaydetti.Doğal tedavi taraftarları Sağlık Kanunu’nda değişiklik yapılarak, geleneksel olmayan bir tıp merkezinin oluşturulmasını ve alternatif ilaçların etkisinin incelenmesini amaçlıyor.
İç hastalıklar ve homeopati uzmanı olan Rayna Tomova, Bulgaristan’da tıp üniversitelerinde 2 yıllık kurs bitiren bin 500 homeopati uzmanı doktorun bulunduğunu dile getirdi. Tomova, “Tıp eğitimi diploması olmayan homeopati uzmanı olamaz.” dedi. Buna rağmen internette bir sürü homeopati uzmanı gibi geçinenlerin ilan verdiğini kaydetti.

Tecrübe ve klinik deneyiminin olmamasının tehlikeli olabileceğini aktaran Tomova, bitkilerin normal tedaviye destek olarak kullanılabileceğini söyledi. Uzmana göre bitkisel ilaçlarla alerji ve hormon bozukluklukları, sindirim bozuklukları, hafif enfeksiyonların başarılı bir şekilde tedavi edilebileceğini iddia etti.

Bulgaristan Haber

Bulgaristan Haber

Bulgaristan'dan Güncel haberler
Bulgaristan Haber
Share
Reklamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + fifteen =