Haberler Kültür-Sanat

“Doğu Türkistan Kanayan Yaramız”

Doğu Türkistan Kanayan Yaramız adlı konferansımız 21.10.2018 tarihinde saat 14.00 da Bayrampaşa Belediyesi Kültür salonunda başladı.

Konferansın sunucusu Oya CANBAZOĞLU açılışı yaptı.

Sunucu:Oya CANBAZOĞLU
BULTÜRK Genel Sekreterin konuşması;

“Bir Zulme engel olamıyorsanız Onu herkese duyurun” demişti Hz Ali; Karahanlılar’ın, Uygurlar’ın, Göktürkler’in hüküm sürdüğü topraklar bugün zulüm altında. Bizler de, bugün burada BULTÜRK- Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği ve URAL- Eğitim Kültür ve Stratejik Araştırma Merkezi’nin duyarlılığıyla hazırlanan “Her bir anın bir asra bedel” olduğu yer “Doğu Türkistan Kanayan Yaramız“ temalı konferansımız içi toplanmış bulunuyoruz. Hepiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Doğu Türkistan’ın özgürlük mücadelesini başlatan Osman Batur’dan, İsa Yusuf Alptekin’den Abdulahat Barat Mahdum’a Muhammed Salih Domollam’a Prof.Dr. Halmurat Gafur’a ve Doğu Türkistan’ın bütün mazlum şehitlerimize Allah rahmet eylesin.

Türk Dünyasının tüm şehitlerimizi anmak için sizi bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.


Ardından İstiklal Marşımız okundu.

Ardından Konferansta konuşmacıları tek tek davet etti ve kürsüyü kendilerine bıraktık.

Moderatörlüğü Doc.Dr.Ömer KUL Beyefendi yaptı;

İsa Yusuf Alptekin Vakfı mütevelli üyesi Ferhat Kurban Tanrıdağlı “Doğu Türkistan’ın Dünü” kısaca Doğu Türkistan’ın tarihini anlattı.

Doğu Türkistan Vakfı Başkanı Dr. Muhittin Canuygur,


“Doğu Türkistan’ın Bugünü” Bu gün Doğu Türkistan’da yaşanan vahşetleri anlattı ve katılımcıların bir çoğu göz yaşlarını döktü.

Isa Yusuf Alptekin Vakfı Başkanı Doç. Dr. Ömer Kul

“Doğu Türkistan’ın Yarını” Ömer hocamız bu gün dünya gidişatını ve günümüzün güçlerini ve bu güçlere karşı neler yapabileceğimizi ve nelerin yapılması gerektiğini ayrıntıları ile anlattı.

KUL Hoca şöyle devam etti. “Biz Doğu Türkistan’da yaşananlar sadece Doğu Türkistan ile sınırlı olmayacak kadar Doğu Türkistanı aşmış ve aslında global bir savaşın sadece bir aktör. Pekin’den başlayıp Londra’da bitecek olan bu güzergahın ABD ile İngilterenin arasında bir savaş olduğunu düşünenlerden birisiyim. İşin özü şu dostlar bölge kaynıyor. Burada fillerin altında benim Uygur kardeşlerim karınca gibi yok olmaktan kendini alamıyorlar. Ümit ederim ki bu süreç başta Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin lehine sonuçlanır. Onunla beraber merhum İSA YUSUF ALPTEKİN’in dedi gibi “Ümit ederim kurtuluş sırası Doğu Türkistan’da ve bu şeref Türkiye Cumhuriyet Devletinin olur” der. Hangi siyasi çıkar olursa olsun hepsi bir kenara bırakılmalı ve burada Türkiye Milli menfaatleri olarak inisiyatif almalıdır.” diye sözlerini bitirdi.

    

Ardından Katılımcılara Bülent MAŞAOĞLU, Agil SAMETBEYLİ ve Rafet ULUTÜRK günün anısına her konuşmacıya ayrı ayrı birer plaket taktim ettiler


Konuşmaların ardından soru cevap kısmına geçilerek, dinleyicilerin aklında kalanlara cevap bulunmaya çalışıldığı gibi, çeşitli üniversitelerde okuyan öğrencilerin de edindikleri bilgiler çerçevesinde Doğu Türkistan konusunda bilgilendiler. Özellikle gençlerin katılımı çok yüksek olması gözlerden kaçmadı.

“Doğu Türkistan meselesi” hakkında Türk Dünyası sivil toplum kuruluşlarının Başkanları ve yöneticilerinin de bu toplantıda yoğun olduğu görüldü. Bir olma, iri olma, diri olma konusunda Allah birliğimizi daim etsin yar ve yardımcımız olsun. Böylece toplantının sonuna geldik.
Son olarak tüm katılımcılar kürsüye davet ederek bu günün anısına birlikte fotoğraf çekerek bu günü ölümsüzleştirdiler.

“KANAYAN YARAMIZ DOĞU TÜRKİSTAN ” KONFERANSI Ural Eğitim ve Kültür Derneği ile Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği Bultürk Genel Başkanlığı tarafından düzenlenen “Kanayan Yaramız Doğu Türkistan” Konferansın sonuna geldik.

Katılan tüm STK Başkanlarına teşekkür ederiz:
Katılanlar: TEK-Rumeli TV Sahibi Atila BAYKAL; MHP Bahçelievler YK Üyesi Ercan Bora TAŞ-; Osmanlı ve İslâm Eserleri Koruma Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı Sn. Furkan GÖK; Nogay Derneği Başkanı Veysel DEMİR; Tüm Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Agil SAMETBEYLİ; Metin ÖZKAN Türk Dünyası Hizmet Vakfı Başkanı; Balkanlara Vefa Derneği Başkanı Şaban HOCAĞOLU; Serdar ŞAHİN Tek Bayrak Vakfı Başkanı; Bulgaristan Türkleri Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Erdal KARABAŞ; Oktay ACAR Maturidi Yesevi Vakfı Başkanı; Necmetin ERBAKAN Vakfından Yöneticileri; Murat ALTAN Kırım Türkleri Derneği; Tokat Dernekleri Federasyonu YK Üyesi Ahmet Selim ARSLAN; Abdullah Turer Yener Merkezi Bakude olan voicepress.az Uluslararasi ve Turk dunyasi haber Ajansi Turkiye Temsilcisi.. Ayrica merkezi ABD Newyorkda olan Dunya Turkleri Birligi Turkiye iletisim kisilerindendir.; Saniye SÜTLÜ – Bulgaristan’dan Rusçuktan toplantımıza katılmıştır.

Oya CANBAZOĞLU
BULTÜRK
Genel SEKRETER


Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × 4 =