29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Filibe’de, Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamının bir kesitini konu alan belgesel film gösterisiyle tanıtıldı.

Filibe’de Ramada Oteli’nde düzenlenen Türkiye ve Bulgaristan ulusal marşlarının çalınmasıyla başlayan etkinlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.

Gösterim öncesi bir konuşma yapan Türkiye’nin Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bu yıl iki önemli etkinlik düzenlediklerini anlattı.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ve Bulgaristan Devlet Arşivleri Ajansının ortak organizasyonunda haziran ayında başkent Sofya’da sunulan “Atatürk’ün Sofya Günleri” konulu, arşiv belgelerinden oluşan serginin bu kez Bulgaristan’ın Plevne kentinde sunulduğunu aktardı.

Başkosolos Küngerü, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenledikleri, Filibe’nin Türkiye dostlarını bir araya getiren diğer önemli etkinliğin, “Mustafa Kemal’in Sofya Günleri” belgesel filmi olduğunu belirtti.

Belgesel film gösteriminin ardından yine Türkiye’nin Filibe Başkonsolosluğu organizasyon ve ev sahipliğinde bir resepsiyon verildi.

Reklamlar