Yaşam

Cumhurbaşkanlığı Seçimine İki Müslüman Aday

Bulgaristan’da Cumhurbaşkanlığı seçiminin 6 Kasım‘da yapılmasına karar verildi.

bg meslis

Bulgaristan Parlamentosu’nda yapılan oturumda, cumhurbaşkanlığı seçiminin tarihi belirlendi. Oylamada Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin önerdiği tarih olan 6 Kasım‘da karar kılındı.

Parlamento ayrıca aynı tarihte 3 sorulu bir referanduma gidilmesini de onayladı.

Referandumda halka, “Milletvekillerin, partilerin belirlediği listelere göre değil, kişisel aday olarak seçilmelerini destekliyor musunuz?”, “Seçim ve referandumlarda zorunlu oy kullanımını onaylıyor musunuz?” ve “Parti ve koalisyonlara verilen devlet maddi desteğinin son seçimde alınan oy başına 1 leva (57 kuruş) olmasını destekliyor musunuz?” soruları yönetilecek.

Adaylar


Seçim tarihinin yaklaşmasına rağmen siyasi partilerin büyük kısmı, cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanı yardımcısı adaylarını, ağustos sonunda açıklamayı planlıyor.

Hükümet yanlısı ırkçı Vatansever Cephe (PF) koalisyonu ve aşırı solcu muhalefet Ataka Partisi ise görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak ortak aday belirledi.

Bu partiler, PF eş başkanlarından Krasimir Karakaçanov’u cumhurbaşkanı, Ataka milletvekillerinden Yavor Notev’i cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olarak gösterdi.

Adaylar arasında, Başbakan Boyko Borisov ile eski kral ve eski başbakanlardan 79 yaşındaki Simeon Sakskoburgotski’nin, Müslümanlardan DOST Partisinin Bşk.Yrd.Mehmet Hoca gibi isimler de geçiyor ve Müslüman bir aday daha olabileceği konuşuluyor.

Ancak bunların şimdilik aday olup olmayacakları konusunda net bir açıklama yapılmadı.


Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − 5 =