Cumhurbaşkanı Rumen Radev, 45. Halk Meclisi’nde temsil edilen siyasi güçler temsilcileriyle yeni hükümet kurma konusunda istişarelere başladı.

Radev en büyük meclis grubu GERB temsilcilerini kabul ederek, “Karmaşık güvenlik ortamı ve pandemi,  sürdürülebilirlik planının zamanında sunulması etkili bir yönetim gerektiriyor.

 Aynı zamanda hükümet istifa etti, Başbakan izinli. Bir hükümet  kurmak için operasyonel ve sorumlu adımların atılması gerek” dedi.

GERB- SDS koalisyonun temsilcileriyleGERB- SDS koalisyonun temsilcileriyle

Grup başkanı Desislava Atanasova, “Sorumlu bir parti olarak, ilk siyasi güç olarak, bir an önce çalışmaya başlayabilecek bir kabine gösterme yükümlülüğümüzün olduğunu belirttik” dedi.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, parlamentodaki ikinci siyasi güç olan “İma takav narov” ile istişarelerde bulundu.Radev, “Bulgaristan vatandaşlarının bakışları sizin üzerinize dikili. GERB, hükümet kurmaya hazır olduklarını ifade ettiler. Siz,  milletvekilleri, bunun olup olmayacağına karar vereceksiniz. GERB hükümeti kabul edilmezse, eğer sunulursa ve kabul edilmez ise, sorumluluk sizin üzerinzde. Rolünüz sorumludur, sizden beklentiler artacak, “dedi.

“İma takıv narod” parlamento grubunun temsilcileri`- Toşko Yordanov, Viktoriya Vasileva ve Filip Stanev.“İma takıv narod” parlamento grubunun temsilcileri`- Toşko Yordanov, Viktoriya Vasileva ve Filip Stanev.

“İma takav narod” Başkan yardımcısı Toşko Yordanov, Cumhurbaşkanı Radev ile görüştükten sonra, partinin hükümeti kurma görevini aldıktan sonra niyetini açıklayacağını söyledi.

Rumen Radev, BSP Paralemnto grubunun temsilcileriyle Korneliya Ninova, Kristiyan Vigenin, İren Atanasova, Atanas Zafirov, Hristo Prodanov.Rumen Radev, BSP Paralemnto grubunun temsilcileriyle Korneliya Ninova, Kristiyan Vigenin, İren Atanasova, Atanas Zafirov, Hristo Prodanov.

BSP Başkanı Kornelia Ninova, Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile istişarede, bizi danışmalar için ararlar ise, ikinci siyasi güç “İma takav narod”u destekleyeceğiz dedi.

Ninova, “Sosyal, ekonomik ve sağlık krizi nedeniyle istikrarlı bir hükümet kurmanın gerekli olduğuna inanıyoruz.” dedi. Ninova, “İma takav narod”  hükümetinin dört şartla destekleneceğini de sözlerine ekledi – birincisi-  ekonomik ve sağlık krizinin üstesinden gelmek için acil adımlar atmak, GERB yönetiminin revizyonunu  başlatmak, toparlanma ve kalkınma için bir plan hazırlamak ve seçim mevzuatını değiştirmek.

Cumhurbaşkanı Radev, DPS grup temsilcileri Mustafa Karadayı, Yordan Tsonev ve Ahmet Ahmedov ile bir araya geldi.Cumhurbaşkanı Radev, DPS grup temsilcileri Mustafa Karadayı, Yordan Tsonev ve Ahmet Ahmedov ile bir araya geldi.
DPS, Cumhurbaşkanı Radev’e Parlamentodaki üç yeni siyasi güç – “İma takav narod”, “Demokratik Bulgaristan” ve “İzpravi se! Mutri van!”  hükümetini desteklemeye hazır olduğunu doğruladı.

Karadayı, “Başbakan ve hükümet adaylarının programlarının ve önceliklerinin sunulmasını bekliyoruz.” dedi.

Karadayı, DPS’nin ısrar edeceği öncelikler arasında sosyo-ekonomik önlemler ve hızlı aşılama da dahil olmak üzere koronavirüs krizi ile mücadele, Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planının hazırlanması olduğunu açıkladı.

‘İzpravi se!’ Mutri Van!’ Koalsiyonu, ‘İma takav narod’ ve ‘Demokratik Bulgaristan’ gibi protesto partilerinin katılımıyla bir hükümeti destekleyecek, ancak Borisov’un GERB Partisi’nce kurulan birine desteğini vermeyecek. ‘İzpravi se! Mutri Van’ koalisyonu parlamento grubu eşbaşkanı Maya Manolova bunu Cumhurbaşkanı yanındaki  istişareler sırasında belirtti.

Sözlerine göre Bulgaristan vatandaşları ‘ sıradan insanların, Bulgar iş sektörünün yanını tutacak, Bulgar kurumlarına güvenin iadesini sağlayacak  istikrarlı, sağlam bir kabine kurulmasını bekliyorlar’.  

“İzpravi se! Mutri van’’, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in müzakerelerde bulunduğu son Meclis grubuydu. Devlet başkanının  en büyük Meclis grubu olan GERB- SDS’ye hükümet kurma görevini yarın vermesi bekleniyor.  

BNR

Reklamlar