Yaşam

Çocuk bakım evlerinde büyüyen gençler 18 yaşını bitirdikten sonra hayata nasıl tutunuyor?

12 sınıf öğrencisi Ognyan İvanov’un yaşam mücadelesi

Sosyal kurumlarda büyüyen çocukların hayatı 18 yaşını tamamladıktan sonra nasıl gelişiyor. Yeni hayat başlamak için bir evi, parası, işi olmayan bu gençler ne yapıyor?

Kaspiçan’daki Çocuk Bakım Merkezi’nde büyüyen Ognyan 12. Sınıfı tamamladıktan sonra buradan ayrılması gerekiyor.

Ognyan İvanov, bu yıl Mayıs ayında liseden mezun olacak ve çocuk bakım evinden ayrılacak. Bir yıldan uzun bir süredir Ognyan’ın kendisine sorduğu bir soru: Nereye giderim? Sorusu. Ailesinin yanına dönemez çünkü onların onu kabul edecek imkanı yok. reşit olduğu için artık yurtta da kalamaz.

“Dışarıda yaşamaktan çok korkuyorum. Nasıl olacak? Ne yapacağım? Çünkü burada herşey bize hazır sunuluyor – yemekler iyi, ana yemek, yardımcı yemek ve tatlı var. ne yapacağımı bilmiyorum. Sürekli bunu düşünüyorum, beni nelerin beklediğini bilmiyorum” diye paylaştı Ognyan.


Ognyan Kaspiçan’daki Aile Tipi Çocuk Bakım Evi’nde 7 yaşından beri kalıyor:

“İyi hissediyorum, rahat, huzurlu. Burda iyi bir yerde, güvende olduğumu biliyorum. Bize eğitim, terbiye öğretiyorlar, insanlarla nasıl iletişim kuracağımızı, nasıl konuşacağımızı öğretiyorlar.”

Hala Aile Tipi Çocuk bakım evindeyken Ognyan ehliyet almak da istiyor. Bu ehliyet kendisine lise eğitimi ile birlikte iş bulma konusunda daha büyük imkanlar sunacak.

“Ehliyetin olduğu zaman şoförlük, taksi şoförlüğü yapabilirim ve bu da bir şekilde gelişmeme yardımcı olacak.”

Ognyan’ın arzusu Kaspiçan’da kalmak ve küçük erkek kardeşi ve kız kardeşlerine yakın olmak. Daha yaşları küçük olduğu için kardeşleri yurtta kalacak. Ancak Ognyan onları da düşünüyor, üç kardeş birbirine çok bağlı.


“Başımı sokacak bir evim olsun, başarılı olayım ve kardeşlerim büyüyünce onları yanıma almak istiyorum. Benim ailem onlar, başka bir ailem yok benim. Onlar benim için en önemli kişiler.”

Bu hayalini gerçekleştirme yönünde Ognyan’ın yalnız olmaması büyük şans. Bu konuda Kaspiçan’daki Aile tipi Çocuk Bakım Merkezi müdürü ve sosyal işçi de ona destek oluyor, onlar da onun başarmasını istiyor.

Merkez‘de çalışan Sosyal işçi Lüdmil Atanasov şunları paylaştı:

“Her ailede olduğu gibi biz ona gelecekte kendisini neler beklediğini anlattık. Gelecekte bir evi olmalı. Ancak bu evi nerde bulacak. Ben de ona nasıl yetiştiğimi, kiralık evlerde kaldığımı ve daha sonraları kredi çekerek kendi evimi satın aldığımı anlattım. Şehirde belediye evleri olduğunu da anlattık Ognyan’a.”

Kaspiçan’daki AileTipi Çocuk Bakım Merkezi’ndeki görevliler, şehirdeki bazı şirketlerin çocuğu işe almalarını, ona yeni hayatına başlarken bir el uzatmalarını umuyorlar.


Kaspiçan “Slıntse” Aile Tipi Çocuk Bakım Merkezi Müdürü Violeta İvanova şunları paylaştı:

“Adımları planlamaya başladık. Geçen hafta Belediye başkanı ile görüşme gerçekleştirdik, bugün Ognyan ve onun durumunu anlatan bir rapor hazırladım”.

Haber: Zdravka Ruseva, BNR Şumen Radyosu

Çeviri: Özlem Tefikova

BNR


Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 × 3 =