Haberler Siyaset

Çevre Bakanı, Başbakana su krizi olmayacağına dair güvence verdi

Bulgaristan Çevre ve Su Bakanı Emil Dimitrov, Başbakan Boyko Borisov ile yaptığı görüşmede, Burgas şehrinde su temini ile kriz yaşanmayacağına dair güvence verdi. Önümüzdeki aylarda bu amaçla gerekli tüm önlemler alınacağın izah etti.

Görüşmeden sonra Başbakan Borisov Facebook hesabından “İçme suyu olacak, çiftçilere de su olacak” yazdı.

Bu, Bakan Dimitrov’un bugün parlamentoya gidip “Bulgaristan’daki barajların hacminin % 45’i oranında dolu olduğu” sözleriyle bir skandala yol açmasından sonra gerçekleşti.

Bakan Dimitrov, barajlarla ilgili  politikanın ciddi bir şekilde geç kaldığı konusunda uyarıda bulunurken 2021 yılında tarımda su krizinin kapıda olduğu konusunda tahmin yürüttü.

 Bakan Dimitrov, durumu, 2019’da başkente yakın Pernik şehrinin  yaşadığı ciddi su krizi ve oradaki halkın yaşadığı su rejimi ile karşılaştırarak Karadeniz belediyeleri Burgas ve Pomoriye’ye içme suyu sağlayan “Kamçiya” barajının durumunun endişe verici olduğunu öne sürerken “Burgas, önümüzdeki yıl su sıkıntısı çekebilir” dedi.


Çevre Bakanı’na göre, Bulgaristan’da tarım sektörününün ayakta kalması için barajlardaki doluluğun yüzde 70 -75 oranına ulaşması gerekiyor.

Çevre ve Sular Bakanı Emil Dimitrov’un verdiği bilgiler ve “siyasi kararlar barajları mahvediyor” şeklindeki açıklaması, Parlamento’da hararetli tartışmalara yol açtı. Muhalefet ise, hükümetin istifasını talep etti.

BNR

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × five =