Kültür-Sanat

Bulgaristanlı Türk Öğrenciler Vali Bektaş’ı Ziyaret Etti

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu’nun Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen “Türkiye ile BulgaristanArasında Gençlik Zinciri Projesi” kapsamında Bulgaristan‘dan Manisa‘ya gelen öğrencilerManisa Valisi Erdoğan Bektaş‘ı makamında ziyaret etti.

Ziyarete Manisa Balkan Göçmenleri Derneği Başkanı Mustafa Kader, İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Proje Koordinatörü Gülseren Bilgiç, Kırcaali Ömer Lütfi Derneği Başkanı Seyhan Mehmet ve Bulgaristan‘dan gelen proje yetkilileri ile 30 genç katıldı.

Ziyarette konuşan Manisa Balkan Göçmenleri Derneği Başkanı Mustafa Kader, “Bulgaristan’daki Türk çocuklarının Türkçeyi ve Türk tarihini daha iyi öğrenebilmeleri ile ilgili bir Proje. Dış Türkler Akraba Toplulukları ile yapılan bir proje. Projenin içerisinde ayrıca Manisa Balkan Göçmenleri Derneği, İzmir, Bursa ve İstanbul BALGÖÇ Dernekleri de yer alıyor. İzmir‘den başlayan gezi Manisa, Bursa, Kocaeli ve İstanbul‘da sonuçlanacak. 13 günlük bir program, özellikle lise son sınıf ve üniversitede okuyan Türk çocuklarının Türkçe’yi daha iyi öğrenmeleri, geliştirebilmeleri, Türk tarihini öğrenebilmeleri ile ilgili yapılan bir proje. Özellikle Bursa ve İstanbul‘da 4 günlük Türkçe’yi geliştirme adına bir eğitimleri olacak. Gelen misafirlerin hepsi Türk çocuğu ama Bulgaristan‘da Türkçe eğitimi gündemden kaldırıldı. Türkçe seçmeli ders olduğu için biz bu projeyi yaptık” dedi.

Vali Erdoğan Bektaş da konuşmasında şunları söyledi:

“Sizleri burada görmekten gerçekten çok mutluyuz. Bizim komşularımızla çok eskiye dayanan bağlarımız var. Bu bağlarla hem sizler bağlısınız hem bizler. Bunları kolay kolay kesip atamayız. Doğrusu biz bu bağlardan dolayı mutluyuz, hiçbir şikayetimiz de yok, hatta giderek bu bağları geliştirmek de istiyoruz. Dünyada çok çeşitli sorunlar var, her ülke, her millet sorunlar ve sıkıntılarla boğuşuyor. Ama dünya daha çok enternasyonal kardeşliğe doğru da gidiyor, insanlar yakınlaşıyor, problemler azaltılmaya çalışılıyor. Daha az gelişmiş yörelerde de sizin de izlediğiniz birçok sorun var, bu sorunlarla insanlar boğuşmak zorunda kalıyor. Biz Türkiye olarak istiyoruz ki yakın çevremizde eski bağlarımızı değerlendirerek onlara fırsat verip yeni bağlar oluşturarak bir huzur adası oluşturalım. Dünya herkese yeter aslında. Hepimize yetecek kadar zengin, bol, geniş bir Dünyada yaşıyoruz. Yeter ki birbirimizin önünden çekiştirmeyelim. Bizim yakın coğrafyalarımız var. Bulgaristan bu coğrafyalarımızdan biri, onlarla diyalog çok önemli. Çünkü kökleri burada dalları orada, ağacı orada dalları burada. Hep bir ilişki içerisinde olmuşuz. Bizim bu bağlarımız çok önemli. Bir son radde vardır, işte orada elimizde kalacak olan bu yakınlığımızdır. Oralara yaslanarak geleceğe bakacağız. Tabii ki herkesle diyalog, herkesle bağ kuracağız. Biz aynı dilden konuşuyor, aynı kökten geliyor, aynı hatıraları yaşıyor, aynı kültürü paylaşıyoruz. İşte bütün bunlar bizim sağlıklı bir gelecek kurmamıza bir altlık oluşturacak. Ben geldiğiniz için teşekkür ediyorum.”

Kırcaali Ömer Lütfi Derneği Başkanı Seyhan Mehmet de, Manisa‘nın kendileri için ayrı bir yeri olduğunu vurgulayarak kendilerini ağırladığı için Vali Bektaş‘a teşekkür etti. Mehmet, “Ben de sizleri Kırcaali’ye davet ediyorum. Sizleri Kırcaali’de ağırlamaktan mutluluk duyacağız” diye konuştu.

Bulgaristan‘dan gelen öğrenciler de Türkiye‘ye ve Manisa‘ya gelmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade edip herkesin kendilerine çok yakın ilgi gösterdiğini belirterek Vali Bektaş‘a teşekkür ettiler.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 10 =