Bulgaristan’ın Suudi Arabistan’a ihracatı 10 yılın zirvesine ulaştı  

 

Bulgaristan’ın Suudi Arabistan Krallığına ihracatı 2021’e kıyasla iki kat artış kaydetti.

Ekonomi ve Endüstri Bakanlığı ülkemizden ihraç edilen mal ve hammadelerin miktarının son 10 yılın zirvesi sayılan 230 milyon ABD dolarına ulaştığını bildirdi. Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov Riyad’ta Future Investment Initiative (25-27.10) uluslararası fuarda bu rakamları öne sürdü ve ticari ilişkilerin iyi seyrinden dolayı memnuniyetini ifade etti.

Uluslararası yatırımlar ve dünya ekonominin gelişimi odaklı foruma 100’den fazla ülkeden ünlü işadamı, politikacılar, yatırımcılar ve genç liderler katıldı.  

Bakan Stoyanov Suudi Arabistan Krallığı Endüstri ve Doğa Kaynakları Bakanı Bandar bin İbrahim El- Horaif ile görüşmesinde Bulgaristan’da hammade bazındaki yatırım haritasını tanıttı.

Riyad’da madencilik fuarına davet alan Bulgaristan, bu forumda kendi maden üretim sanayisini tanıtma imkanı bulacak.

Bulgar madencilik şirketlerinin ve madencilik endüstrisindeki deneyimin Suudi Arabistan’da tanıtılmasına imkan verilecek.

Bulgar Sanayi Bakanı Arabistan’ın ve dünyanın en büyük kimya sanayi şirketlerinden olan „SABIC“ holdinginin İcra Müdürü Halid Haşim Aldabağ ile görüşmesinden de olumlu haberler çıktı.

Kimya sanayi devi Bulgaristan’ın Güneydoğu Avrupa’da lojistik merkezi olmasını düşünüyor. Şirket Bulgaristan’ı Avrupa piyasalarına kolay ulaşım sağayacak stratejik bir lokasyon olarak görüyor.

„SABIC“ 50 ülkede 31 000’den fazla işçi çalıştıran dev bir konsorsiyum. Şirketin 2021 net geliri 6,15 milyon dolar. Şirketin 2021 toplam kaynakları 78,7 milyar dolar olarak hesaplandı.

„Future Investment Initiative“ fuarının ilk gününde Fransa, Almanya ve Finlandya Ekonomi Bakanları da katıldı.

Reklamlar